Geri Dön
DünyaABD'nin gözü Dedeağaç'ta! 'Tarihin en büyük sevkiyatı'

ABD'nin gözü Dedeağaç'ta! 'Tarihin en büyük sevkiyatı'

NATO Zirvesinde İttifak üyelerinin 2030 sonuna kadar ortak harcamalar için 20 milyar euro ek kaynak ayırdığı ifade ediliyor.

ABD'nin gözü Dedeağaç'ta! 'Tarihin en büyük sevkiyatı'

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi önemli kararlara sahne olurken, Rusya’nın yarattığı tehdidin İttifak üyelerince kabul edilmesi, “kesenin daha da açılması”nı sağlayacak. Nitekim özellikle askeri konularda NATO üyesi ülkelerin önümüzdeki dönemde daha büyük yatırımlar yapması, İttifak’ın da ortak savunma harcamaları için bütçe artışına gitmesi öngörülüyor. 

Alman basınında yer alan haberlere göre, NATO ülkelerinin liderleri, Madrid’deki zirvede İttifak’ın ortak harcamaları için 2030 yılı sonuna kadar 20 milyar euro ek kaynak ayrılmasına karar verdi. DW’nin aktardığına göre, zirvede NATO bütçesinin her yıl belirgin bir biçimde artırılmasında mutabık kalındı. Ek kaynakların, başta NATO’nun doğu kanadına teçhizat konuşlandırılması ve askeri altyapı için kullanılacağı, ayrıca tatbikat, siber güvenlik ve NATO İttifakı içinde yer almayan dost ülkelerle ortaklıkların geliştirilmesi için harcanacağı öğrenildi. 

ABDnin gözü Dedeağaçta Tarihin en büyük sevkiyatı

HER YIL YÜZDE 10 

NATO üyeleri 2023’ten itibaren sivil ve askeri bütçeleri her yıl yüzde 10, NATO Güvenlik Yatırım Programı’nı (NSIP) da yüzde 25 artırmaya karar verirken, böylelikle 2023-2030 döneminde toplam 45 milyar euro kaynak ayırmış olacak. 

ABDnin gözü Dedeağaçta Tarihin en büyük sevkiyatı

Söz konusu rakamların kamuoyuyla resmen paylaşılmamasının arkasında ise Fransa’nın olduğu iddia ediliyor. Alman haber ajansı dpa’nın haberinde, bütçe artırımına uzun süre direnen Fransa’nın bu bilgilerin detaylı bir biçimde kamuoyuyla paylaşılmamasında ısrarcı olduğu belirtiliyor. 

NATO çevrelerinden edinilen bilgilere göre, bu bütçe kararı 2025’te yeniden gözden geçirilecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de, bu yüzden zirve sonunda düzenlediği basın toplantısında bütçenin “muazzam bir biçimde artırılacağını” söylemekle yetindiği belirtiliyor. Bununla birlikte NATO’nun, teknolojik araştırmalar için 1 milyar euro’luk yeni bir fon yaratacağı açıklandı. Mevcut durumda NATO’nun askeri ve sivil bütçe ve programları 2.6 milyar dolar tutarında. Karşılaştırmak gerekirse, ABD’nin sadece savunma harcaması 850 milyar doların üzerinde. ABD ve Almanya ise, NATO’nun ortak savunmalarının önemli kısmını karşılayan iki ülke durumunda. 

‘DEDEAĞAÇ’TA ABD VARLIĞI ARTACAK’

ABD Başkanı Joe Biden’ın, zirvede, “takviye askeri kuvvetlerin Avrupa’ya konuşlandırılacağını” açıklamasının ardından NATO bünyesindeki Amerikan güçlerinin Yunanistan’ın Dedeağaç’taki limanı üzerinden sevkedileceği öne sürüldü. Yunan “To Vima” gazetesinin haberine göre, ABD, bu yaz Dedeağaç Limanı’ndan Avrupa’ya bugüne kadarki en büyük askeri sevkiyatını gerçekleştirecek. Gazete, NATO dahilindeki güçler ve teçhizatların Avrupa’ya taşınmasının, Dedeağaç limanını daha da fazla ilgi odağı haline getireceğini de kaydetti. Bu durumun, sevkiyat için bile olsa Dedeağaç’taki askeri varlığın katlanarak artması anlamına geliyor.