Geri Dön
Dünya'NATO' tartışması

'NATO' tartışması

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, tartışmanın kalbinde Ukrayna'nın olası NATO üyeliği var. Buna kesinlikle karşı çıkan Rusya'nın 'garanti' isteğine Ukrayna'dan sert yanıt geldi.

'NATO' tartışması

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, yaşanan tartışmaların kalbinde Ukrayna'nın NATO ile olan ve olması planlanan ilişkisi yatıyor. Rusya için bu konu büyük önem teşkil ederken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova'nın NATO'yla İttifak'ın doğuya doğru genişlemesini ve Rusya sınırları yakınına silah sistemleri konuşlandırılmasını dışlayan bir anlaşma yapmak istediğini söyledi.

Ukrayna'nın NATO'ya girmesinin Rusya'nın kırmızı çizgisi olduğunun altını çizen Zaharova, "Kiev'in İttifak'ın askeri yörüngesine çekilmeye devam edilmesi, Ukrayna'nın askeri altyapısının NATO tarafından de-facto olarak kullanılması, Ukrayna'yı Rusya'yla mücadele platformuna dönüştürme arzusu, Avrupa'daki askeri ve siyasi durumu istikrarsızlaştıracak ciddi olumsuz sonuçlara gebe" uyarısında bulundu.
Nitekim Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'dan, NATO'nun Rusya sınırlarına yaklaşmayacağı yönünde 'güvenlik garantisi' istemişti.

'Seçenek değil'

Ukrayna yönetimi ise, Rusya'ya bu şekilde bir 'garanti' verilmesine kesinlikle karşı çıkıyor. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, AFP'ye yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın NATO'ya katılmasının engellenmesini reddettiklerini belirtti. Ukrayna'nın NATO'ya katılma planının rafa kaldırılmasının bir seçenek olmadığını ifade eden Kuleba, "Diğer ülkelere yönelik saldırganlığını durdurma konusunda garanti vermesi gereken ülke Rusya'dır" ifadelerini kullandı. Kuleba, Rusya'nın bağımsız bir ülke olan Ukrayna'nın NATO ile ilgili kararına karışamacağını belirtti ve ABD yönetimini de Rusya'nın isteklerine boyun eğmemesi konusunda uyardı.

Biden ve Putin görüşecek

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında video konferans yoluyla gerçekleştirecek bir görüşme için çalışmalar sürüyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görüşme için henüz üzerinde anlaşılmış kesin bir tarih olmadığını, ancak 7 Aralık ve başka tarihlerin teklif edildiğini söyledi. Peskov, “Çalışmalar yürütülüyor. Format olaraksa video konferanstan bahsediliyor” dedi.

Savaş hazırlığı!

Hem Rusya’nın hem de Ukrayna’nın sınır bölgesinde askeri tatbikatlar düzenlemesi bölgedeki tansiyonu ve endişeleri artırıyor. Sınır bölgesindeki askeri hareketliliği devam eden Rusya, son olarak Ukrayna sınırının farklı noktalarında tatbikat düzenledi. Kiev yönetimi Rusya’nın bölgede 94 binden fazla askeri olduğunu öne sürüyor. Öte yandan Ukrayna da Kırım’ın kuzeyinde bir tatbikat gerçekleştirdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Kırım’ın kuzeyindeki Herson bölgesinde askeri tatbikat düzenledi.

 

Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı
200 yılda 8 kat arttı! Tehlike çanları
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Meteoroloji tek tek saydı ve uyardı: Kuvvetli kar bekleniyor
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Film setlerini aratmayacak kaçış planı! 'Bu neyin paniği'
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Defne'nin itirafı şaşırttı: Kızlarımın babası kıyafetlerime karışırdı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler