Geri Dön
DünyaNotre Dame fırsatçılığı

Notre Dame fırsatçılığı

Notre Dame fırsatçılığı

Tişörtler, kupalar...

Fransa’nın başkenti Paris’in gözbebeği Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangını fırsat bilen bazı üreticiler, üzerinde yangın fotoğraflarının bulunduğu kupa, tişört ve kartpostalları internet üzerinden satmaya başladı. Fransız basınında, trajedinin avantaja dönüştürülmesine yönelik eleştirilere yer verildi. “Ben Notre Dame’ım”, “Notre Dame’ı seviyorum”, “Notre Dame için dua edin” yazılı ürünlerden en çok satılanı ise 16 euro’luk, Ekvadorlu amatör ressam Cristina Correa çizimi olan katedrali kucaklayan Quasimodo’nun resminin bulunduğu tişört oldu.

Her yıl 2 milyon euro

Katedral yangınının ardından 24 saat içinde 1 milyar euro bağış toplanmıştı. Ağır hasar alan Notre-Dame, 9 Kasım 1905 tarihli laiklik yasasından itibaren devletin mülkü sayılıyor. Diğer yandan Notre Dame Katedrali, 1862’den beri “tarihi eser” statüsüne sahip. Bu nedenle insanlığa ait kültür mirası olması bireyler nezdinde de sorumluluk getiriyor. Fransa devleti her yıl Notre Dame’a 2 milyon euro tahsis ediyor.

Gündem olan iki yeni maket yerine yerleştirildiDiyarbakır'da kent merkezinde TIR'a yüklü görülen dev karpuz ile surları temsil eden ve sosyal medyada tartışmalara neden olan maketler, yaklaşık 25 metrelik baz istasyonuna yerleştirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet