Geri Dön
DünyaNükleer denizaltıdan fırlattılar! ABD şehirlerini yok etmek için tasarlandı

Nükleer denizaltıdan fırlattılar! ABD şehirlerini yok etmek için tasarlandı

Rusya'da bugün, saatte 10 bin kilometreyi aşan ve nükleer bir savaş durumunda ABD kentlerini haritadan silmek için tasarlanan yeni ölümcül Zirkon - veya Tsirkon - hipersonik füzesine dair çok önemli bir gelişme yaşandı.

Füzenin tüm Batı savunmalarından kaçabileceğini iddia eden Moskova Savunma Bakanlığına göre, hızı saatte 10 bin kilometreyi aşarak hedefini vurdu.

Bakanlık tarafından yayınlanan görüntüler, nükleer denizaltı Severodvinsk'ten geminin Beyaz Deniz'in yüzeyindeyken ilk fırlatıldığı anı gösteriyor.

Füze, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından övülen yeni nesil Rus silah teknolojisinin bir parçası.

Zirkon test ateşlemesi, geçtiğimiz ay Kuzey Kore ve ABD'nin de kendi hipersonik silahlarını test ettiği, gelişmiş füzeler için yeni bir silahlanma yarışının bir parçası olarak görülüyor.

Rusya geçen bir hafta fırkateyn (Amiral Gorshkov) ve bir dağdan ateşlediği yeni nesil füzenin uçuş testlerini tamamladığını, ancak daha önce bir denizaltıdan fırlatılmadığını açıkladı.

Nükleer denizaltıdan fırlattılar ABD şehirlerini yok etmek için tasarlandı

ABD ŞEHİRLERİNİ YOK ETMEK İÇİN TASARLANDI

Zirkon, Moskova'nın devlet kontrolündeki televizyonu tarafından Vladimir Putin'in bir nükleer savaş durumunda, kıyı Amerikan şehirlerini yok etmek için tercih ettiği silah olarak tanımlandı.

'Dünyanın hiçbir yerinde görülemeyecek benzersiz' olarak lanse edilen füze için Ruslar, füzenin Batılı savunmalar tarafından 'durdurulamaz' olmasıyla övündüler.

Putin, bir dizi yeni hipersonik silahın geliştirildiğini ilk olarak 2018'de duyurmuştu. Rus lider, bu silahların dünyanın neredeyse her noktasını vurabilecekleri ve ABD yapımı bir füze kalkanından kurtulabilecekleri konusunda ısrarlı.

Zirkon, gelecek yıl hizmete girecek ve ilk olarak önemli gizli teknoloji taşıyan Amiral Golovko fırkateyni aracılığıyla konuşlandırılacak.

Trafiğe girmek istemeyen taksici, yolcuya “Gel sen sür” dediBeşiktaş'ta, Maçka'dan Kuruçeşmeye trafik nedeniyle gitmek istemeyen taksi sürücüsü yolcuları araçtan indirdi. Mesafenin trafik nedeniyle 26 dakika süreceğni söyleyen taksici, "Senin şoförlüğün var mı? Gel sen sür arabayı" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler