Geri Dön
DünyaNusret mükemmel bir içerik

Nusret mükemmel bir içerik

Türk şef Nusret Gökçe’nin medyada çok fazla yer almasının nedeni araştırıldı. Wired’ta yayınlanan analize göre Gökçe’nin hem müşterileri hem de basın için popülerlik sağlayacak bir içerik olduğu belirtildi

Nusret mükemmel bir içerik

Kendine özgü eti tuzlama şekliyle fenomen haline gelen şef Nusret Gökçe’nin, dünya basınında çok fazla yer alması ve popülerliği bir analize konu oldu. Dünyaca ünlü “Wired” internet sitesi, “Salt Bae” lakaplı Gökçe’nin medyayı kullanma şeklini analiz ederek “Salt Bae’nin bir sonraki büyük hareketi? Sınırsız içerik” başlıklı bir yazı yayımladı.

Analizde, Gökçe’nin, tuzlama haraketiyle her zaman popüler olduğu ancak geçen ay İngiltere’nin başkenti Londra’da 14. restoranını açmasının ardından popülerliğinin “viralliğe” evrildiğine dikkat çekildi. Londra’da restoranı açmasının ardından geçen 6 haftada, dünya genelinde 774 kez haber olduğu belirtildi.

‘Statü sembolü’

Fast food devi McDonald’s’ın ilk vegan burgeri “McPlant”, geçen hafta piyasaya sürüldüğünde yalnızca 48 habere konu olurken, aynı dönemde Gökçe ile ilgili internette 149 yazı çıktığı ifade edildi. Gökçe’nin sosyal medyada ünlü olmasından 57 ay ve eti yenebilir altına sarmasından 37 ay sonra, 28 Ekim’de Twitter’a yüklenen bir videosunun 1.7 milyon kez izlendiği vurgulanırken, Türk şefin, hem müşteriler hem de basın için mükemmel bir “içerik” haline gelmesi nedeniyle bu denli popüler olduğu kaydedildi.

Yazıda, özellikle İngiltere’de toplumsal hiyerarşilerin bulunduğuna dikkat çekildi ve Gökçe’nin Londra’daki restoranının sırf bu yüzden de popüler olduğu belirtildi. Gökçe’nin müşterilere yaptığı şov ya da altın kaplı etinin insanlar için “statü sembolü” olduğu ifade edilen analizde, müşterilerin çoğunun restorana sadece sosyal medyada fotoğraf paylaşmak için gittiği vurgulandı.

Gücünün farkında

Öte yandan analizde, Instagram’da 39.8 milyon takipçisi olan Gökçe’nin internetin gücünün farkında olduğu da ön plana çıkarıldı. Nitekim “reklamın iyisi kötüsü” olmaz anlayışıyla hakkındaki olumsuz haberlere bile Instagram hesabında yer veren Gökçe’nin, İstanbul’daki restoranında da müşterilerin kendisini sosyal medyada paylaşmasından mutlu olduğu ve insanların sosyal medya içeriği ihtiyaçlarını anladığı ifade edildi.

İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Fahiş fiyatın ispatı Whatsapp'ta! Marketlerle ilgili şok tespit
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
10 yıla kadar hapis istendi! Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında dolandırıcılık iddiası
Gündeme bomba gibi düşen Fatih Terim iddiası! Başkanlık...
Meslekten atılmıştı! Yeni görevi bu oldu
Kıskançlık krizi mi patlak verdi? Hande Erçel'den açıklama
Son 72 yılın en yoğun kar yağışı! Hafta sonu daha da kuvvetli olacak
Başhekim sekreteri hakkında karar! Acı çeken hastanın görüntülerini...
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Görüntüler pes dedirtti! Çaldıkları paralarla İstanbul'a geldiler
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler