Geri Dön
DünyaO ‘Cadı’ için özür diledi

O ‘Cadı’ için özür diledi

Anne Hathaway’in “Cadılar” filminde canlandırdığı karakterin el parmaklarında eksiklikler olması tepki yarattı Anatomik farklılığın cadılıkla bağdaştırılmasına gösterilen tepki üzerine Anne Hathaway ve şirket özür diledi

O ‘Cadı’ için özür diledi

Hollywood yapımı “The Withces” (Cadılar) filmi geçtiğimiz günlerde gösterime girdi. ABD’li oyuncu Anne Hathaway’in canlandırdığı “Büyük Yüce Cadı” karakterinin el parmaklarında eksiklikler olması, anatomik farklılıklara sahip kişiler tarafından eleştirildi. Başta 2016 Paralimpik Oyunları’nda bronz madalya kazanan İngiliz yüzücü Amy Marren ve sağ ön koluyla eli olmayan İngiliz TV oyuncusu Melissa Johns, filmin yapımcılarını sorumsuzlukla suçladı. Uluslararası Paralimpik Komitesi de sosyal medyada “#NotAWitch” (bir cadı değil) etiletini kullanarak filmi boykot etme çağrısında bulundu.

Anatomik farklılıklarla ilgili farkındalık yaratmaya çalışan “Lucky Fin Project” adlı kuruluş da anatomik farklılığı olan birinin cadılıkla ve kötülükle bağdaşlaştırılmasının çok yanlış olduğunu belirterek sosyal medyada kampanya başlattı. Anatomik farklılığı olan yüzlerce kişi de filmin uyarlandığı Roald Dahl tarafından yazılan “Cadılar” kitabında ana karakterin ellerinde farklılık olmadığını ancak filmde böyle bir ayrıntının eklendiğini belirterek yapımcılara sert eleştiride bulundu. Bunun üzerine hem film şirketi hem de Anne Hathaway özür diledi.

‘Düşünemedim çok üzgünüm’

Anne Hathaway (37) Instagram’da yaptığı açıklamada, “Lucky Fin Project”ten bir video paylaşarak özür diledi. Ünlü oyuncu açıklamasında “Özellikle çocuklar olmak üzere anatomik farklılığı olan birçok insanın Büyük Yüce Cadı’nın tasvirinden dolayı acı çektiğini öğrendim. Kapsayıcılığa gerçekten inanan ve gerçekten zulümden nefret eden biri olarak, neden olduğumuz acı için hepinize bir özür borçluyum. Üzgünüm. Karakterin görünüşü bana getirildiğinde uzuv farkının yaratacağı etkiyi düşünemedim. Eğer düşünseydim sizi temin ederim bu asla olmayacaktı. Artık konuyu daha iyi bildiğime göre daha iyisini yapacağıma söz veriyorum” dedi.

Film şirketi de açıklama yaptı

“The Withces” (Cadılar) filminin yapımcı şirketi olan Warner Bros. da tepkiler üzerine yayımladığı açıklamada “The Witches’daki kurgusal karakterin tasviri, engelli insanları üzdüğü ve kırdığı için çok üzgünüz” ifadesine yer verdi.

DSÖ uyardı, uzmanlar 'daha bulaşıcı' dedi! Dünyayı sarsan 'süper mutant' masaya yatırıldı
'Beni vuracaklar' mesajı attı, 1 ay sonra öldürüldü
'Reisi ara' ısrarına dayanamadı! Erdoğan'dan İstanbul talimatı
Pazarlıksız satış dönemi! 'Bugünden yarına 40 bin lira değişiyor'
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
'Yargı'nın Eren Komiser'i Uğur Aslan türkü söyledi! Sosyal medyada gündem oldu
25 yıllık hasret bitti! Türkiye'ye geldiler
Yeni transfere olay sözler: Şu an iş yapmıyor
Genç kız böyle direndi! ‘Öldürecekler beni çantalarımı almadan...’
Kan donduran cinayet! Babasını sırtından bıçakladı
Galatasaray-Altay maçında çok tartışılan penaltı pozisyonu!
'Serdar Ortaç'ın kumar tutkusu ailemize çok zarar verdi!'
AVM savaş alanına döndü! Masa ve sandalyeler havada uçtu
Karaciğerin en sevdiği besin! Mutlu olmamızı sağlıyor
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler