Geri Dön
DünyaOlağanüstü hal... İtalya'nın turistik adası tahliye edildi!

Olağanüstü hal... İtalya'nın turistik adası tahliye edildi!

Sicilya'nın kuzeyindeki Vulcano adasında volkanik aktivitenin artmasının ardından ölümcül olması muhtemel gazların seviyesinin de yükselmesi, adanın belediye başkanını yüzlerce kişiyi tahliye etmek ve turistlerin adaya gelmesini yasaklamak zorunda bıraktı.

Olağanüstü hal... İtalya'nın turistik adası tahliye edildi!

Haberlere göre yaklaşık 300 kişiye geceleri evlerinde kalamayacakları söylendi. Uyurken yüksek CO2 seviyelerinden etkilenebilecekleri endişesiyle, sakinlerden bunun yerine 23.00 ile 06.00 saatleri arasında alternatif konaklama yerleri bulmaları talep edildi.

Adanın yetkilileri, otelde kalmaya ihtiyaç duyanların masraflarına yardımcı olacaklarını açıkladı.

Turistlerin adaya girmesi de bir ay süreyle yasaklandı.

Şu anda kriz halinde olan adada bölgesel olağanüstü hal var. Alarm seviyesi de sarıdan turuncuya yükseltildi.

Cumartesi günü sakinlerle yapılan ve Facebook'tan canlı yayımlanan bir toplantıda belediye başkanı "Veriler, gazlardaki artışın ciddi bir endişe kaynağı oluşturduğunu çünkü bu gazların halk sağlığı için tehlike teşkil edebildiğini gösteriyor" dedi.

Atmosferdeki CO2 birikimi sebebiyle bölgedeki oksijen seviyelerinde önemli bir azalma yaşanabilir ve bu da solunum güçlüğüne yol açabilir.

Sıcak çamur banyolarıyla ünlü popüler turistik nokta Porto di Levante'de yüksek gaz yoğunlukları tespit edildi.

Geçen ay Porto Levante sakini Stefania Lombardo, İtalyan medyasına şunları söylemişti:

"Birden 10 kedimin sersemlemiş gibi yerde yattığını fark ettim. Ben de pek iyi hissetmiyordum, nefes almakta güçlük çekiyordum. Bana bunun sadece panik atak olduğunu söylediler. Daha sonra doktorlar rahatsızlığımın nedeninin kraterden çıkan gazların solunması olduğunu doğruladı."

Sicilya'nın Eolie Adaları'ndaki Vulcano, en son 1888 ve 1890 arasında volkanik bir patlama yaşamıştı.

Antik çağlardan kalma kayıtlara göre adanın Fossa adlı aktif yanardağı sık sık patlıyordu.

Kaynak: Independent Türkçe

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'de açıkladı: Kira bedelinden bile düşükİzmir'de deprem konutlarının teslimi töreninde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kira bedelinden bile düşük ödemelerle vatandaşlarımız yeni, konforlu, güvenli evlerine kavuşacak" ifadelerine yer verdi. Alsancak'ta inşaası tamamlanan yeni stadın ismini açıklayan Erdoğan, 'Adını "Alsancak Mustafa Denizli Stadı" olarak belirlediğimiz bu stadımızın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler