Geri Dön
DünyaOlay milletvekili konuştu

Olay milletvekili konuştu

Ermeni tasarısına hayır de-meyen Türk milletvekili tavrının sebebini şöyle açıkladı...

İsveç parlamentosunda görüşülüp bir oy farkla kabul edilen Ermeni tasarısıyla ilgili oturumda sol blok içinde yer alan Çevre Partisinin Türk milletvekili Mehmet Kaplan, "grup kararına rağmen konuşma yapmasının bile büyük bir risk taşıdığını, ancak vicdani sorumluluğunu yerine getirmek için konuştuğunu" söyledi.

Meclis genel kurulunda dünkü oylamadan önce tasarı aleyhinde konuşarak, milletvekillerinden öneriye karşı oy kullanmalarını isteyen Kaplan, AA’ya yaptığı açıklamada oylamaya neden katılamadığını anlattı.

Parti içinde çok başarılı bulunan ve gelecekteki sözcü gözüyle bakılan Kaplan, sol blok partilerinin aralarında anlaşarak öneriye kabul oyu verilmesini kararlaştırdığını hatırlatarak şunları kaydetti: "Blok içinde ortak karar alındığı zaman bu kararı bir parti ya da milletvekili bozamıyor. 3 partinin anlaşmasına göre, görüşmeler sırasında önerinin aleyhine konuşma yapılması bile istenmedi. Benim de öneri aleyhinde konuşmamı istemediler. Ama ben bu oylamada duruşumu belirtmek istedim. Vicdani sorumluluğumu yerine getirmek için konuşmak istediğimi parti sözcülerine bildirdim. Risk alarak bu konuşmayı yaptım. Parti kararına rağmen benim öneri aleyhine konuşma yapmam, parti içindeki diğer milletvekilleri arasında güvensizlik nedeni olarak kabul ediliyor." -PARTİNİN EŞ BAŞKANLARI OYLAMAYA KATILMADI- Grup kararı nedeniyle öneriye hayır oyu kullanmasının olanaksız olduğunu kaydeden Mehmet Kaplan, "Öneri geçmeyecek diye bir inancımız vardı. Benim partilerin oluşturduğu blokun anlaşmasını kırıyorum demem, bundan sonra yapacağımız çalışmalara da sekte vurur, çalışmalarımızı engeller. Genel kurulda konuşma yapmam bile büyük bir riskti. Partilerin oluşturduğu blokun anlaşmalarına uymak zorundayız" ifadesini kullandı. Kaplan, kendisinin konuşmasından sonra parti eş başkanları Peter Eriksson ile Maria Wetterstrand’in oylamaya katılmadığını söyledi.

"Oylama sonucunda ortaya çıkan sonucu önceden tahmin edebilseydik, çabamız daha farklı olurdu" diyen Kaplan, İsveç Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerini sürdürdüğünü, Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve hükümetin karardan son derece rahatsız olduğunu da kaydetti.

Kaplan, "Hükümet böyle bir kararı istemiyordu. Türkiye’deki açılımlara karşı olan grupların ekmeğine yağ sürüldüğünü herkes kabul ediyor. Bundan sonra ise meclis, alınan bu kararın takibini yapacaktır. Hükümet ise kararın uygulamasını zamana yaymak için uğraşacaktır" ifadesini kullandı.

Öneriye karşı çıkan iktidar partileri içinde de fire verildiğini kaydeden Kaplan, "Hükümet ortağı partiler, bu önerinin geçmeyeceğinden emindi. Hatta Türkiye ile görüşmelerinde bu yöndeki görüşlerini Türk yetkililerine bildirdiklerini biliyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 22 Eylül 2021 )Türkiye'nin 2 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 351 bin 655 Kovid-19 testi yapıldı, 28 bin 168 kişinin testi pozitif çıktı, 242 kişi yaşamını yitirdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner