Geri Dön
DünyaOmicron yıldırım hızında

Omicron yıldırım hızında

Avrupa’da Omicron’un yayılış hızı korkutuyor. Fransa Başbakanı Castex yeni ve sert önlemleri açıklarken, yeni varyantın ülkede ‘yıldırım hızında yayıldığını’ belirtti.

Omicron yıldırım hızında

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Tüm dünyada Kovid-19’un Omicron varyantı endişesi sürerken, Fransa Başbakanı Jean Castex, Omicron varyantının Avrupa’da “yıldırım hızında yayıldığını” söyledi. Omicron’un yüksek ihtimalle gelecek sene Fransa’da baskın varyant haline geleceğini belirten Castex’in açıklamasından saatler sonra, Fransa, İngiltere’den gelenlere seyahat kısıtlaması kararı aldı. Fransa, Omicron önlemleri kapsamında tüm resmi yeni yıl kutlamalarını da, toplu etkinlikleri önlemek adına iptal etti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Fransa gibi, Ocak ayından itibaren ülkede hakim virüsün Omicron olacağını söyledi.

Cuma günü 15 bin Omicron vakası görüldüğü belirtilen İngiltere, Omicron’un en ağır etkilediği ülke durumunda. Ülkede Omicron nedeniyle hastaneye yatış sayısı ise 3 binlere yükselmiş durumda. Ülkede hükümetin konuyla ilgili acil toplantı yapması ve uzun süre sonra ilk kez yeniden karantina kararı açıklaması bekleniyor. Bu durumda İngilizlerin Noel tatilinde dışarı çıkmaları yasaklanabilir.

Bununla birlikte Almanya, İrlanda ve Hollanda da Omicron varyantının yayılmasını durdurabilmek için ek kısıtlama kararlarını duyurdu. Şu ana kadar Avrupa’da 89 milyon Omicron varyantı koronavirüs vakası görülürken, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1,5 milyonu buldu.

Yasaklar devrede

Öte yandan Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, önceki gün yaptığı açıklamada, ülkesinin “Daha önce bu şekilde yaşanmamış bir zorluğa hazırlanması” gerektiğini belirtmişti. Almanya, Fransa, Norveç ve Danimarka’yı ‘yüksek riskli’ ülke sınıfına koydu. Avrupa çapında seyahat yasakları da devreye sokuluyor. İtalya, Yunanistan ve Portekiz de ülkeye Avrupa Birliği ülkelerinden yapılacak ziyaretlerde negatif test zorunluluğu getirdi.