Geri Dön
Dünya‘Önünüzde boğulsalar bile kurtarmayın’

‘Önünüzde boğulsalar bile kurtarmayın’

Endonezya’da, Myanmar’daki zulümden kaçan çoğunluğu Rohingyalı Müslüman ve Bangladeşli mültecileri kurtaran yerel balıkçılara, yetkililerden yasak geldiği ortaya çıktı.

‘Önünüzde boğulsalar  bile kurtarmayın’

BBC’ye konuşan balıkçılar kendilerine “mültecilerin gözleri önünde boğulması durumunda bile onları kurtarmalarının yasadışı olacağının söylendiğini” aktardı. Açe bölgesindeki balıkçılar, geçen hafta denizden 700 kişiyi kurtarmıştı. Endonezya ordusu sözcüsü Fuad Basya, balıkçıların mültecilerin yemek ve su ihtiyacını karşılayabileceklerini ancak onları kıyıya getirmemeleri gerektiğini belirtti. Basya, mültecilerin balıkçılar tarafından kurtarılmasını Endonezya’ya yasadışı giriş olarak adlandırdı. Ancak adını vermeden konuşan bir balıkçı, yasağa rağmen mültecileri kurtaracaklarını belirterek “Onlar insan, onları kurtarmamız lazım” dedi. Tayland, Malezya ve Endonezya, Bengal Körfezi’nde kaderine terkedilen mülteciler için kurtarma faaliyetinde bulunmak yerine, onlara sınırlarını kapatma yolunu tercih ediyor. 6 bin mültecinin teknelerde savrulduğu aktarılıyor.
Gemilerle Myanmar’dan kaçıp çevre ülkelere gitmeye çalışan Rohingyalı ve Bangladeşli göçmenler, ülkede vatandaş statüsünde bulunmuyor; baskıya ve zulme uğruyor. Birleşmiş Milletler, 3 yıl içerisinde 120 binden fazla Rohingyalı Müslümanın Myanmar’ı terkettiğini tahmin ediyor.