Geri Dön
Dünya‘Pişman olacaklar!’

‘Pişman olacaklar!’

Batı’yı sert şekilde uyaran Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkesinin kırmızı çizgileri bulunduğunu hatırlatarak “Rusya’ya karşı herhangi bir kışkırtıcı eylem düzenleyenler, uzun süredir hiçbir şeyden pişman olmadıkları kadar pişman olacaklar” dedi.

‘Pişman olacaklar!’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Federal Meclis’te kabine ve Rus parlamento üyelerinin katıldığı toplantıda, ülke meseleleri ve güvenliğine ilişkin konuştu. Ukrayna ve Belarus üzerinden Batı’ya mesaj gönderen Putin, Rusya’nın her ülkeyle iyi ilişkiler istediğini ama provokasyona başvurup köprüleri yakma niyetinde olanlara cevabın hızlı ve sert olacağını vurguladı.

Ülkesinin kendi çıkarlarına sahip çıktığını vurgulayan Putin, “Bu çıkarları koruyoruz ve uluslararası hukuk çerçevesinde savunacağız. Dünyadaki diğer ülkeler de aynı şeyi yapıyor. Eğer birisi bunu anlamak ve diyalog kurmak istemiyor, bencil kibirli tonda konuşmayı tercih ediyorsa Rusya, kendi pozisyonunu savunmak için her zaman bir yol bulacak” ifadelerini kullandı. Belarus’ta kısa bir süre önce darbe girişiminin engellendiğini anımsatan Putin, “Bu tür korkunç eylemler bile Batı tarafından kınanmıyor. Kimse bunları fark etmiyor bile. Herkes, bir şey olmamış gibi hareket ediyor” diye konuştu.

Batılı meslektaşlarının Rusya’nın bilgi ve siber güvenlik konusunda diyalog teklifini reddettiğini söyleyen Putin, Rusya’ya karşı dostça olmayan adımların atıldığına dikkati çekti. Putin, “Bazı ülkelerde, herhangi bir sebeple, hatta daha sık, sebepsiz Rusya’ya takılma gibi ahlaki olmayan bir gelenek oluşturuldu. Bu, kim daha fazla bağıracak şeklinde bir spor türü oldu” dedi.

‘Asimetrik tepki’

Rusya’nın diğer ülkelerle iyi ilişkilerden yana olduğunu savunan Putin, “Eğer kim bizim iyi niyetimizi kayıtsızlık ve zayıflık olarak algılarsa, nihayetinde kendisi köprüleri yakmaya ya da havaya uçurmaya niyetlenirse, o zaman Rusya’nın tepkisinin asimetrik, hızlı ve sert olacağını bilmelidir. Rusya’ya karşı herhangi bir kışkırtıcı eylem düzenleyenler, uzun süredir hiçbir şeyden pişman olmadıkları kadar pişman olacaklar” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın “kırmızı çizgileri” olduğunu kaydeden Putin, “Herhangi bir karar verirken yeteri kadar sabrımız, sorumluluğumuz, profesyonelliğimiz, özgüvenimiz, haklılığımız ve sağduyumuz vardır. Ama umarım hiç kimse Rusya ile ilişkilerde kırmızı çizgiyi geçmeyi düşünmez. Bu çizginin nereden geçeceğini, her somut durumda biz belirleyeceğiz” diye konuştu.

Öte yandan Putin’in sert konuşmasına ilişkin Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği basın toplantısında Putin’in sözlerinin ABD’ye yönelik bir uyarı olup olmadığının sorulması üzerine “Biz, Putin’in söylediği hiçbir şeyi kişisel algılamıyoruz” ifadesini kullandı.

UKRAYNA DA HAZIRLANIYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, asker yedeklerinin seferberlik duyurusu yapılmadan askere çağrılmasına izin veren bir yasayı imzaladı. Bu şekilde Ukrayna rezerv ordusu, olası bir savaştan önce hazır olacak. Yasa, Ukrayna’nın doğusunda Rusya ile gerginliğin arttığı bir dönemde silahlı kuvvetlerin önemli ölçüde artırılmasını mümkün kılacak.

‘21 Mayıs’a kadar ülkeyi terk edin’

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde çalışan 10 diplomatın “istenmeyen kişi” ilan edildiğine dair nota verildiğini açıkladı. Diplomatların 21 Mayıs’a kadar Rusya’yı terk etmeleri istendiği kaydedilen açıklamada, “Bu tedbir, ABD tarafının Washington’da Rus Büyükelçiliği’nde ve New York’ta Rus Konsolosluğu’nda çalışanları temelsiz bir şekilde ‘istenmeyen kişi’ olarak ilan ederek gösterdiği düşmanca eylemlere misillemedir” ifadeleri kullanıldı.

Navalni destekçileri sokakta

‘Pişman olacaklar’

Rusya’da bulunduğu hapishanede tıbbi yardım talebinin reddedilmesi gerekçesiyle açlık grevine başlayan Rus muhalif Aleksey Navalni’ye destek amacıyla gösteriler yapıldı. Gösteriler, başkent Moskova dahil 29 şehirde gerçekleşti. Muhalif kaynaklara göre, binlerce kişinin katıldığı gösterilerde yaklaşık 400 kişi gözaltına alındı.

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet