Geri Dön
DünyaPolis fotoğrafları bir döneme ışık tuttu

Polis fotoğrafları bir döneme ışık tuttu

Fotoğraf arşivi TopFoto’nun yayımladığı bir polis koleksiyonu, İngiltere’nin 50’li ve 60’lı yıllardaki toplumsal olaylarını gözler önüne serdi

Polis fotoğrafları  bir döneme ışık tuttu

İngiltere’de 50’li ve 60’lı yıllarda çekilmiş eylem halindeki polis fotoğraflarının yer aldığı koleksiyon, yıllar önceki toplumsal olaylara ve dönemin popüler kültürüne farklı bir bakış açısı sundu. Fotoğraf arşivi TopFoto tarafından yayımlanan koleksiyonda dikkat çeken fotoğraflar yer alıyor. Bunlar arasında, polisin Ekim 1965’te başkent Londra’daki Buckingham Sarayı’nın dışında dönemin ünlü rock grubu Beatles’a hayran bir grubu kontrol etmeye çalıştığı kare de yer alıyor. Polis, İngiltere’de giyim ve saç stilleriyle popüler kültürde önemli bir yer tutan ‘Teddy Boys’ akımından bir grubu sorgularken, gençlerden birinin saçını taradığı anları gösteren fotoğraf da koleksiyondaki ilginç görüntülerden.

Polis fotoğrafları  bir döneme ışık tuttu

Yakın tarih

Bir başka fotoğrafta ise polisler, 15 Şubat 1964’te Londra’nın Highbury semtinde Arsenal ile Liverpool arasında oynanan FA Cup beşinci tur maçında, kavga eden seyircileri stat dışına çıkarırken görülüyor. Yayımlanan arşiv fotoğrafları, toplumsal ve siyasi olayları da tekrar gündeme getirdi. Bir fotoğrafta, Vietnam Savaşı nedeniyle 22 Ekim 1967’de Londra’nın Mayfair semtindeki Grosvenor Meydanı’nda bulunan ABD Büyükelçiliği önünde düzenlenen bir protesto sırasında üstüne un atılan polis memuru dikkat çekiyor. 1968’de yine aynı meydanda toplanan Vietnam Savaşı karşıtı göstericilerle polisin arasında yaşanan arbede, yükselen gerilimi gözler önüne seriyor.

İETT otobüsünün ezdiği scooterlı ağır yaralandıÜmraniye Alemdağ Caddesi'nde sürücüsünün kapısını açtığı hafif ticari araca çarpan elektrikli scooterı kullanan kadın, çarpmanın etkisiyle yola savruldu. Sürücü bu sırada hemen arkadan gelen İETT otobüsünün altında kalarak, ezildi. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kadının sağlık durumunun ağır olduğu öğrenilirken, kaza anları saniye saniye kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler