Geri Dön

Pompeo, Kosova Cumhurbaşkanı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kosova  Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile Washington'da bir araya geldi.

Pompeo, Kosova Cumhurbaşkanı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Pompeo-Taçi görüşmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu görüşmeye ilişkin, "Bakan Pompeo, ABD'nin bağımsız, egemen ve uluslararası topluma tamamen entegre olmuş bir Kosova için sarsılmaz desteğini bir kez daha dile getirmiştir." ifadesine yer verildi. Açıklamada Pompeo'nun, son dönemde her alanda gösterdiği çabalardan dolayı Taçi yönetimini ve Kosova halkını takdir ettiği vurgulandı.

"Bakan, Sırbistan ile tarihi ve kapsamlı bir normalleşme sürecine ulaşması anlamında mevcut fırsatı değerlendirmesi konusunda Kosova'yı teşvik etti." ifadesine yer verilen açıklamada, Avrupa Birliği şemsiyesi altındaki diyalog sürecine işaret edildi.

Pompeo'nun, Taçi'ye, Sırbistan ve Bosna-Hersek'e Kosova'nın uyguladığı gümrük tarifelerini kaldırması konusunda da çağrıda bulunduğu belirtilen açıklamada, "Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi, her iki ülkenin Batılı milletler topluluğuna gelecekteki entegrasyonunun önünü açacak yegane yoldur." değerlendirmesine yer verildi. Açıklamada, ABD'nin her iki ülkeye de yardıma hazır olduğu vurgulandı.

Ankara'dan yola çıkan 61 ambulans İstanbul'a geldiAnkara'dan yola çıkan 61 ambulans akşam saatlerinde konvoy halinde İstanbul'a geldi. Tam donanımlı yeni ambulansların bir kısmı eskileriyle değiştirilerek bir kısmı ise yeni açılan 112 noktalarında vatandaşlara hizmet verecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet