Geri Dön

Provokatör Sırp treni Kosova'ya sokulmadı

Belgrad'dan yola çıkıp Sırpların yoğun yaşadığı Mitroviça'ya doğru ilerleyen tren, sınırı geçmeden durduruldu. Hostesleri Sırbistan bayrağının renklerinde üniformalar giyen trenin içi de kilise dekorasyonuna sahip.

Provokatör Sırp treni Kosova'ya sokulmadı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dan Kosova’ya gitmek için yola çıkan tren ülkeye sokulmadı. 'Kosova Sırbistan'dır' sloganı eşliğinde yolculuğa hazırlanan Rusya yapımı tren, Kosova’daki ünlü Sırp Ortodoks manastırına ait görsellerle dekore edildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, trenin provokasyon amaçlı hazırlandığı belirtti ve yolculardan bazılarının Kosova’ya giriş izni dahi bulunmadığını duyurdu.

Sırbistan Başbakanı Aleksandr Vucic ise, Kosova’yı şiddete başvurmaya çalışmakla suçladı: "Jarinje sınır bölgesine silahlı özel ekipler gönderdiler. Amaçları trenin makinisti Milenko Stevanovic ve yolcuları tutuklamaktı. Bunu bir çeşit siyasi zafer olarak sunma niyetinde olduklarını düşünüyorduk. Ancak sonra fark ettik ki geniş çaplı bir çatışmayı provoke etmek istiyorlar."

Hostesleri Sırbistan bayrağının renklerinde üniformalar giyen tren Sırp nüfusun yoğun olarak yaşadığı Mitroviça’ya ulaşmayı hedefliyordu.

2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova, Sırbistan tarafından henüz tanınmıyor. Kosova sınırları içinde kalan Sırpların durumu Priştina ve Belgrad arasında sık sık gerilim konusu oluyor.

Kaynak: Euronews

Tarihi kilisede mangal partisiŞanlıurfa'da, bir kebapçı tarihi Germuş Kilisesi'nin içine mangal kurup kebap yaptı. Sosyal medyada paylaşılan video, kullanıcıların tepkisine yol açtı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet