Geri Dön

Putin: Kızıma aşı yapıldı

Rusya Devlet Başkanı Putin, ülkenin ilk Kovid-19 aşısını tescillendiğini duyurdu ve aşının kızına da yapıldığını söyledi. Sputnik V’ adlı aşıyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü ‘Rusya’yla ön yeterliliğin sağlamasıyla ilgili görüşmeler sürüyor’ dedi.

Putin: Kızıma aşı yapıldı

Çin’in Vuhan kentinde geçen yıl aralık ayında ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınından bu yana 8 aydan fazla süre geçti. Virüs dünyada 20.2 milyondan fazla kişiye bulaştı, 740 bine yakın kişi de yaşamdan aldı. Virüsün çıktığı günden bu yana dünyada pek çok ülkede hayatımızda çok değişiklikler oldu. Aylardır salgınla mücadele edilmesine rağmen hem vaka sayısı hem de can kaybı durduralamadı. Türkiye’nin de aralarından bulunduğu pek çok ülke virüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığına karşı aşı ve etkin bir ilaç tedavi bulabilmek için çalışma yürütüyor. Umut veren ilk aşı açıklaması Rusya’dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde Kovid-19 aşısının tescillendiğini dünyaya duyurdu. Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısını dünyada tescil eden ilk ülke Rusya oldu. Rusya, geliştirildiği aşıya “Sputnik V” adını verdi. Sputnik, uzaya giden ilk Sovyet uydusunun ismiydi.

‘Ateşi düştü’

Putin, video konferans yoluyla yetkililerle yaptığı toplantıda, aşının oldukça etkili olduğunu, kararlı bir bağışıklık oluşturduğunu belirtti ve “Bunu çok iyi biliyorum, zira kızlarımdan biri aşıyı yaptırdı. Bir anlamda kızım da aşı deneyinde yer aldı diyebiliriz” dedi. Putin, aşılamadan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, ertesi gün ateşinin 37’nin biraz üstünde olduğunu ifade etti. Putin, “İkinci iğneden, aşılamadan sonra ateşi yine biraz yükseldi, daha sonra her şey ortadan kayboldu. Kendisini iyi hissediyor ve titreleri (antikor) yüksek düzeyde. Birçok kişide bu tür değişimler, yüksek ateş yok, her şey hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor” dedi. Putin, aşı yaptırmanın kesinlikle gönüllülük çerçevesinde olması gerektiğini de vurguladı.

İlk klinik safhada

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarık Jasarevic, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Rus sağlık yetkilileri ile yakın temas halindeyiz. Aşının, olası DSÖ ön yeterliliği noktasında görüşmeler devam ediyor. Ama şunu belirtmeliyiz ki, herhangi bir aşının ön yeterliliği süreci, tüm gerekli güvenlik ve tesir verileri noktasında titiz
değerlendirmeleri içerir.”

ABD’den ilk açıklama

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar da, Putin’in aşı açıklamasına değinerek, “Önemli olan aşıyı bulan ilk taraf olmak değil. Önemli olan, bu aşının Amerikan ve dünya halkı için güvenilir ve etkili olması” dedi.

97 bin çocuğa virüs bulaştı

ABD,’de çocuklar arasında koronavirüs vakaları temmuz ayının son iki haftasında yüzde 40 arttı. Amerikan Pediatri Uzmanları Akademisi ve Çocuk Hastanesi Birliği’nin raporuna göre, 16-30 Temmuz tarihleri arasında 97 binden fazla çocukta virüs tespit edildiğini, salgını başından bu yana da 338 binden fazla çocuğun Kovid-19’a yakalandığını açıkladı. ABD’de toplam Kovid-19 vaka sayısı 5 milyonu geçti.

Üç günlük özgürlük

Koronavirüs salgını nedeniyle mart ayından beri kapalı olan Filistin’in Gazze Şeridi’ndeki Refah Sınır Kapısı dün açıldı. Mısır, sınır kapısını Gazze Şeridi’nde ve dışındaki hastalar ile Mısır ve uluslararası vatandaşlığa sahip kişiler de dahil olmak üzere insani yardım için üç gün süreyle yeniden açtığını duyurdu.

 

 

Antalya'da nem oranı yüzde 70'lere ulaştıSon 75 yılın en sıcak Eylül ayını yaşayan Antalya'da hava sıcaklığı 30 derece ölçülürken, nem oranı ise yüzde 70'lere yükseldi. Şehrin üzerinde oluşan nem bulutları kenti kuşbakışı gören Tünektepe'den görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber