Dünya Reisi hayatını kaybetti... İran’da şimdi ne olacak?

Reisi hayatını kaybetti... İran’da şimdi ne olacak?

21.05.2024 - 07:02 | Son Güncellenme:

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, helikopter kazasında hayatlarını kaybetti. İran’da 50 gün içinde cumhurbaşkanlığı için yeni seçim yapılacak.

Reisi hayatını kaybetti... İran’da şimdi ne olacak

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da aralarında bulunduğu 9 kişinin, önceki gün yaşanan helikopter kazasında yaşamlarını yitirdikleri açıklandı. Heyetin Azerbaycan’a yaptığı ziyaretin ardından İran’a dönerken kullandıkları helikopterde Reisi ve Abdullahiyan ile birlikte Tebriz İmamı ve bir general de bulunuyordu. Düşen helikopterin enkazına ve naaşlara dün ulaşılabildi.

Haberin Devamı

Kazayla ilgili dikkat çekici haberler İran dışındaki kaynaklarda yer aldı. Bunlardan biri de helikopterin içinde bulunan Tebriz imamı Muhammed Ali El Haşem’in kazada hayatını kaybetmediği ve uzun süre yardım aradığı yönünde olan haber. Haşem’in kazadan sonra en az 1 saat hayatta kaldığı ve telefonla cumhurbaşkanlığı ofisini aramaya çalıştığı ifade ediliyor.

Reisi hayatını kaybetti... İran’da şimdi ne olacak

Acil toplantı

Olay sonrası ülkede büyük üzüntü yaşanırken, İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, yayımladığı taziye mesajında İran halkına başsağlığı dileyerek, ülkede 5 gün ulusal yas ilan etti. Hamaney, anayasanın 131’inci maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir’e 50 gün süreyle Cumhurbaşkanlığı yetkisinin verildiğini aktardı. Dün gerçekleşen kabine toplantısında ise, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın yerine göreve Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Bakıri’nin atandığı belirtildi. Acil toplantıda Reisi ve Abdullahiyan’a ait cenazelerin Tahran’a nasıl getirileceği ve cenaze programının görüşüldüğü belirtildi.

Haberin Devamı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Azerbaycan-İran sınırında gerçekleştirilen görüşmenin ardından Reisi ve beraberindeki heyeti taşıyan helikopter, dönüş yolunda İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletine bağlı Berazin ile Erdeşiri köyleri arasındaki Dizmar ormanında sert iniş yapmıştı. Gece boyu devam eden enkaz bulma çalışmalarında sabaha karşı Türkiye’ye ait Akıncı İHA’sının belirlediği konuma yönelen İranlı yetkililer helikoptere ait enkazı bulmuştu. Ardından İran İHA’larının kullanıldığı arama kurtarma çalışmalarında Reisi ve beraberindeki heyetin cenazelerine ulaşılmıştı.