Geri Dön
DünyaResmen fırladı! Salgının başından beri ilk kez oluyor

Resmen fırladı! Salgının başından beri ilk kez oluyor

İngiltere'de koronavirüs salgınında son 24 saatte 93 bin 45 vaka tespit edilmesi ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı. Ülkede Omicron mutasyonu tespit edilen vaka sayısı ise 14 bin 909’a yükseldi. Öte yandan Danimarka’da artan Covid-19 vakalarının ardından hükümet önlemlerin sıkılaştırılmasını önerdi.

Resmen fırladı! Salgının başından beri ilk kez oluyor

İngiltere'de korona virüs salgınında günlük vaka sayısı 90 bini aştı. Covid-19'un Omicron mutasyonunun hızla yayıldığı ülkede, günlük vaka sayıları son 3 gündür rekor tazeliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, son 24 saatte 93 bin 45 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının ise 11 milyon 190 bin 354'e yükseldi. İngiltere’de salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçti.

İngiltere’de Covid-19 salgınında daha önce 8 Ocak`ta 68 bin 53 vakanın kaydedilmesi ile en yüksek günlük vaka sayısının ardından yaklaşık 11 ay sonra 15 Aralık’ta 78 bin 610, 16 Aralık’ta ise 88 bin 376 vaka tespit edilmişti.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, son 24 saatte 111 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini ve toplam can kaybının 147 bin 48'e yükseldiğini aktardı.

Omicron vaka sayısı 14 bin 909'a yükseldi

Birleşik Krallık genelinde son 24 saatte 3 bin 201 yeni Omicron mutasyonuna sahip vakasının tespit edilmesi ile toplam Omicron vaka sayısı 14 bin 909'a yükseldi. Hükümetin verilerine göre, İngiltere'deki Covid-19 vakalarının yüzde 40'ını Omicron mutasyonunun oluşturduğu belirtilirken, vaka sayılarının bir önceki haftaya göre yaklaşık yüzde 38 arttığı belirtildi.

DANİMARKA'DA YENİ KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ

Covid-19’un Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron mutasyonu Avrupa’da hızla yayılmaya devam ediyor. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen düzenlediği basın toplantısında, Covid-19’un yayılmasının engellemek amacıyla halka açık alanlarda ve kültürel faaliyetlerde yeni kısıtlamaların getirilmesini tavsiye etti. Frederiksen, kısıtlamalardan tiyatroların, sinemaların, sanat galerilerinin, müzelerin, su parklarının ve hayvanat bahçelerinin de etkileneceğini ifade ederek, eğitime de ara verileceğini fakat sömestr tatilinin ardından 5 Ocak’ta yeniden yüz yüze eğitme başlanmasının beklendiğini aktardı.

Başbakan Frederiksen ayrıca, 2 bin metrekareden küçük mağazaların ve restoranların müşteri sayılarına sınırlama getirileceğini ifade ederek, restoranlar son siparişlerini 22.00'de servis etmeleri ve 23.00'te kapanmaları gerektiğini açıkladı.

Başbakan Frederiksen’in ardından konuşan Danimarka Sağlık Bakanı Magnus Heunicke ise, epidemiyoloji komisyonunun bar, restoran ve kafelerin çalışma saatlerini kısıtlaması ve alkol satışlarına 22.00 - 05.00 saatleri arasında satış yasağı getirmesi gerektiğini ifade etti.

Frederiksen, "Geçen yıl yaptığımız gibi tüm ülkeyi kapatmaktan bahsetmiyoruz" ifadelerini kullanarak, "Amacımız hala toplumun büyük kesimini mümkün olduğunca açık tutmak. Faaliyetleri engellememiz ve hepimizin sosyal temaslarımızı sınırlamamız gerekiyor" dedi.

Danimarka Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, epidemiyoloji komisyonunun bar, restoran ve kafelerin çalışma saatlerini kısıtlamayı da düşünmesi ve likör satışlarına 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı getirmesi gerektiğini söyledi.

Kısıtlamalar, parlamentonun 21 üyeli Salgın Komitesi tarafından onaylanması ve birçok kısıtlamanın pazar günü yerel saatle 08.00'den itibaren geçerli olması bekleniyor.

Her 5 kişiden 1’inde Omicron mutasyonu tespit edildi

Danimarka'da son 24 saatte 11 bin 194 Covid-19 vakası tespit edilirken, 500'den fazla vakanın hastaneye kaldırıldığı ve her 5 kişiden 1’inde Omicron mutasyonu tespit edildiği aktarıldı. Danimarka’da salgının başından bu yana 600 bin 468 kişide Covid-19 tespit edilirken, 3 bin 54 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.