Geri Dön
DünyaRestleşme sürüyor

Restleşme sürüyor

Belarus-Polonya sınırındaki bekleyişi sürdüren göçmenler, Avrupa Birliği’nin sınırı açmasında ısrar ederken, Polonya ise sınır güvenliğini artırıyor

Restleşme sürüyor

DIŞ HABERLER - Belarus’un Polonya sınırında adeta bir “inatlaşma” yaşanmaya devam ediyor. Her iki taraf da pozisyonlarını korurken, diplomatik girişimler de sürmekte.

Belarus’un Polonya sınırındaki göçmen kampının tahliyesi sonrası sınıra yakın kapalı bir geçici barınma merkezine götürülen sığınmacılar, Avrupa Birliği (AB) sınırının açılmasını talep ediyor. Polonya üzerinden AB’ye geçme ümidiyle bekleyen çoğu Suriyeli ve Iraklılardan oluşan sığınmacılar, Alman Haber Ajansı dpa’ya yaptıkları açıklamada, AB’ye geçiş izni verilene kadar sınırdan ayrılmayacaklarını belirtti. DW’nin haberine göre yaklaşık 2 bin kişinin bulunduğu ve bir lojistik merkezinden bozma kapalı alanda sığınmacılara yiyecek ve sağlık malzemesi yardımı yapılıyor.

Sıkı koruma

Silahlı güvenlik güçlerince kontrol edilen kapalı alandan sığınmacıların çıkışına izin verilmezken, hijyen koşullarının kötü olduğu bildiriliyor.

Polonya tarafındaysa beton duvar ve tel örgülerle sınır bölgesinin güvenliği artırılmasına devam ediliyor. Bunun yanında Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Belarus’la olan sınırdaki sorunu “Avrupa’nın krizi” gibi nitelerken, bu konuda Avrupa’da bir dizi görüşmeler yaptığını bildirdi. Morawiecki, daha önce kendileri gibi sınırlarında mülteci olaylarına sahne olan Litvanya, Letonya ve Estonya ile görüştü.

Türkiye korkusuyla almışlardı! Atina'da savaş jeti bayramı
Gözler Merkez Bankası'nda! İşte ekonomistlerin faiz tahmini
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
4 milyon haneye doğal gaz desteği
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
50 bin yıllık geçmişi var! İlk haberleşme ağını böyle kurdular
Tatile sayılı günler kaldı! Bin TL'ye de var
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
İrem Sak, 11 yaş küçük aşkını itiraf etti!
Maç sonrası tepki! 'Göstere göstere gelen bir tehlike'
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler