Geri Dön
DünyaRusya dozu artırdı

Rusya dozu artırdı

Rus güçleri son günlerde saldırıların şiddetini artırırken, Donbas bölgesinin tamamen ele geçirilmesi durumunda Putin’in Ukrayna’da zafer ilan edebileceği öne sürülüyor.

Rusya dozu artırdı

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyanyk, ülkenin doğusunda devam eden çatışmaların Ukrayna’nın kaderini belirlediğini söyledi. Motuzyanyk açıklamasında, “Rusya’nın ülkemize karşı açtığı geniş çaplı saldırganlığın en aktif aşamasında olduğunu gözlemliyoruz. Ülkenin doğu cephesindeki durum son derece zor, ülkenin kaderi orada belirleniyor” dedi. Ukrayna ordusunun, savaşın şekillendiği kent olan Severodonetsk’e giden yolları tutmaya çalıştığı öğrenildi.

Luhansk Valisi Sergey Gayday ise, ülkenin doğusundaki Lysychansk ve Severodonetsk şehirlerinin, Ukrayna’nın elinde tuttuğu son doğu toprakları olduğunu belirterek “Düşman, Lysychansk ve Severodonetsk’i kuşatma çabalarına devam ediyor” ifadelerini kullandı. Vali, söz konusu şehirlerde yaklaşık 15 bin kişinin yaşadığını belirtti.

Lysychansk ve Severodonetsk şehirleri, Rus ordusunun 3 yönden şehirleri kuşatma çalışmaları yürütmesinin ardından en önemli savaş bölgesi haline geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Donbas bölgesinin tamamen ele geçirilmesi durumunda ‘zafer’ ilan edebileceği ifade ediliyor. Bununla birlikte yabancı istihbarat birimleri önümüzdeki günlerde bir ‘karşılıklı ilerleyememe’ durumunun başlamasını bekliyor.

‘Ödemeleri artırın!’

Donbası’ı kazanmak isteyen Putin’in tüm kozlarını oynadığı ifade edilirken, Rusya’dan gelen haberler de dikkat çekiyor. Son olarak askeri personel sıkıntısı yaşadığı belirtilen Rusya, orduya katılma yasasını değiştirdi ve askerlikte 40 olan üst yaş sınırı kaldırıldı. Yeni yasa dün jet hızıyla Duma’dan geçirildi.

Söz konusu kararın normal bir yasaya göre Meclis’ten iki kat daha hızlı geçtiği belirtiliyor. Putin, dün hükümete Ukrayna’da görevine devam eden Rus askeri personeline yapılan ödemeleri artırma talimatı da verdi. Bununla birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya depoda bulunan eski tankları da göndermeye başladığı belirtiliyor.

Rusya dozu artırdı

Putin, Ukrayna ile savaşta yaralanan askerleri hastanede ziyaret etti.

Batan gemiye operasyon!

Rusya’nın Ukrayna saldırısı ile batırılan amiral gemisi ‘Moskva’ya gizli bir operasyon düzenleyerek buradaki askeri teçhizatları ve askerlerin cansız bedenlerini topladığı iddia edildi. Ukrayna askeri istihbaratı, Rusya’nın amiral gemisi

battıktan sonra 7 geminin katıldığı iki haftalık bir kurtarma operasyonu düzenlediğini duyurdu. Ukrayna’nın batırdığı ve 500’den fazla mürettebata ev sahipliği yapan gemide kaç askerin hayatını kaybettiği hala belirlenebilmiş değil.

238 çocuk öldü!

Savaştaki sivil Kayıpların sayısı artmaya devam ederken, çok sayıda çocuk hayatını kaybediyor. Son olarak Ukrayna Başsavcılığı’nın açıklamasına göre, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları sonucu 238 çocuk hayatını kaybetti, 433 çocuk da yaralandı. Rakamların son veriler olmadığı, geçici olarak işgal edilen ve kurtarılan bölgelerdeki çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

Putin’den kolay vatandaşlık kararnamesi

Ukrayna’dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya tarafından tanınan Donbas’taki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nde yaşayanların Rus vatandaşlığına geçişiyle ilgili daha önce kararname imzalayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni imzaladığı kararname ile bu çerçeveyi genişletti.

Kararnameye göre, Ukrayna’nın Zaporijya ve Herson bölgeleri de ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk topraklarında gösterilerek, buralarda yaşayan halkın Rus vatandaşlığına kabulüne ilişkin talimat verildi.