Geri Dön
DünyaRusya'da yüzlerce okulda bomba ihbarı

Rusya'da yüzlerce okulda bomba ihbarı

Rusya'da yüzlerce okula bombalı saldırı tehdidi içeren e-postalar gönderildi. Çok sayıda okulda eğitime ara verilirken emniyet birimleri konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

Rusya'da yüzlerce okulda bomba ihbarı

Rusya ülke genelindeki okullara yönelik çok sayıda bomba ihbarıyla sarsıldı. Perşembe günü ülkenin pek çok kentinde okullara bombalı saldırı tehdidi içeren e-postalar gönderildi. Echo Moskwy radyo istasyonu, sadece Sibirya'nın en büyük şehirlerinden Krasnoyarsk'da yüzden fazla okulun tedbir amaçlı boşaltıldığını duyurdu.

E-postalarla bomba ihbarında bulunulmasının ardından Samara ve ülkenin güneybatısındaki Stavropol kentlerinde de derslere bir süreliğine ara verildi.

Yetkililer şimdiye kadar yapılan incelemelerde herhangi bir patlayıcıya rastlanılmadığını duyurdu.

Ülkede yıllardır benzer bomba ihbarlarının yapıldığı belirtilirken, okul, adliye ve alışveriş merkezlerine yönelik ihbarların çoğunlukta olduğu vurgulandı.

Son ihbarların nedeni ve kimler tarafından yapıldığı henüz bilinmezken, emniyet birimleri konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

Tehditlerde yurt dışı şüphesi

İhbarlar genellikle e-mail yoluyla yapılıyor. Rus iç istihbaratı FSB, yabancı elektronik posta hizmet sağlayıcılarını yasaklamasına rağmen elektronik postaların yabancı hesaplar üzerinden gönderildiği tahmin ediliyor.

Ülkenin orta batısında yer alan Yekaterinburg şehrinin belediye başkanı Aleksey Orlov, tehdit e-postalarının gece 03.00 dolayında yollandığını ve e-maillerin yurtdışından gönderildiğine inandığını söyledi. Yetkililer, Yekaterinburg'da çarşamba günü de 163 okuldan 151'inin güvenlik tehdidi nedeniyle boşaltıldığını belirtti.

Ülkenin kuzeyinde yer alan Arhangelsk liman kentinde de öğrenciler güvenlik tedbirleri nedeniyle yüzyüze eğitim alamıyor. Başkent Moskova'da da olası bir saldırı ihtimaline karşı okulların hızlı tahliyesi için tatbikatlar yapıldı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

İstanbul'da otobüs şarampole yuvarlandı! Ölü ve yaralılar var
Kızını takip etti, gerçeği öğrendi! 'Aruzhan' dövmesi...
Şartlar oluştu! Yıllar sonra gelen ilk adım
Karlı kış günlerinin kabusu! Korunmanın iki yolu var
Almanlardan şaşırtan hamle: Silaha izin yok!
Otomobillerde devrim niteliğinde değişiklik!
Sedef Kabaş 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan tutuklandı
Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy'dan büyük hata!
Ayrılık sonrası sürpriz yakınlaşma! Kafaları karıştırdılar
Arizona'dan Mardin’e kız kardeşlik köprüsü
Patlama yaşandı! Yapılan tüm çağrılar havada kaldı
Sokakta, markette ve metroda aramızdalar! Süper tanıyıcılar
Survivor'da tansiyon yükseldi! 2018'deki olayı hatırlatınca...
Sivas - F.Bahçe maçında inanılmaz pozisyon!
Sessizliğini bozdu! Eski rol arkadaşıyla aşk mı yaşıyor?

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler