Geri Dön

Rusya'dan flaş açıklama: Türkiye'nin Suriye'deki hava operasyonlarından endişeliyiz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenledikleri operasyonlar nedeniyle endişeli olduklarını belirtti.

Rusya'dan flaş açıklama: Türkiye'nin Suriye'deki hava operasyonlarından endişeliyiz

Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde düzenlediği hava operasyonlarına ilişkin bir soru karşısında şu ifadeleri kullandı:

"Suriye egemen bir devlet, bir BM üyesi ve kendi toprakları ile hava sahası üzerinde tam bir egemenliğe sahip. Türk Hava Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzey bölgelerinde düzenlediği söylenen hava saldırılarına gelince, olanlar nedeniyle çok endişeliyiz. Anladığıma göre bu saldırılar Kürtlerin yaşadığı bölgelere düzenleniyor."

Türk savaş uçaklarının önceki gece Suriye’nin Halep kentinde PKK bağlantılı YPG’nin kontrolündeki bölgelere yönelik hava saldırısının ardından Şam Yüönetim, Türkiye'yi tehdit etmişti.

Suriye ordusundan yapılan açıklamada,şu ifadelere yer verilmişti: "Türk savaş uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal etmeye yönelik herhangi bir girişimine karşılık verilecek ve savaş uçakları, eldeki bütün imkanları kullanılarak düşürülecektir."

Türkiye'de koronavirüs aşısı bugün test edilecekTürkiye'de ilk koronavirüs aşısı bugün yapılacak. Çinli firma tarafından geliştirilen aşı kimlere yapılacak ayrıntılar neler? Detayları CNN TÜRK muhabiri Duygu Ayaz Bayram aktardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber