Geri Dön
DünyaRusya’dan Suriye’de petrol operasyonu

Rusya’dan Suriye’de petrol operasyonu

Suriye’de İran’ın etkisini kırmak amacıyla bir süreden beri milis gruplarına yönelik baskıyı artıran Rusya, ülkenin zengin kaynaklarının kontrolünü ele geçirmek için operasyonlarını sürdürüyor.

Rusya’dan Suriye’de petrol operasyonu

 

Namık Durukan / Ankara

İran’a verilen sürenin dolmasının ardından İran Devrim Muhafızları’na bağlı Fatimiyyun milisleri, önceki gün Rakka kentinin güneybatısında yer alan Es-Sevre petrol sahasından çekildi. Çekilmenin ardından Rus güçleri, sahaya girerek kontrolü sağladı. Es-Sevre petrol sahasında günlük 2 bin varil petrol üretiliyor. Rusya, geçen cuma gecesi de Humus Çölü’nün kuzeydoğu idari sınırındaki Tabka bölgesinde bulunan Tavinan doğal gaz sahasında kontrolü sağladı. Daha önce İran’ın kontrolünde bulunan ve Heisco şirketinin işlettiği Tavinan doğal gaz sahasında, günlük 3 milyon metreküp temiz gaz, 60 ton ev gazı ve 2 bin varil kondensat üretildiği kaydedildi.

ABD denetiminde

Suriye çölünün doğu bölgeleri, özellikle Deyrizor ile Haseke kentleri arasındaki sahalar, Suriye’nin en önemli petrol ve doğal gaz yataklarını barındırıyor. ABD’nin desteklediği terör örgütü DSG/YPG, 25 doğalgaz kuyusunun yanı sıra bin 322 petrol kuyusunun

bulunduğu Rimelan petrol sahası ile bölgedeki diğer petrol ve doğalgaz yataklarında kontrolünü sağlıyor. Suriye’nin en büyük petrol sahaları El-Ömer ve Et-Tenek’e ilave olarak Deyrizor kırsalındaki El-Azba ile diğer bazı petrol sahalarında ABD gözetiminde üretim yapılıyor. Suriye rejimi ise ülkedeki küçük sahaları kontrol ediyor. Deyrizor’daki El-Yetim ve El-Verd petrol sahaları, rejim kontrolünde bulunuyor. Geçen yıl iki sahada kontrolü ele geçiren Rusya, işletimi Suriye merkezli Arfada şirketine devretmişti. İran ise, Deyrizor bölgesindeki El-Hasyan ve El-Himar petrol sahaları ile Tedmür kırsalındaki fosfat madenleri üzerindeki kontrolünü 2017’den beri sürdürüyor.

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet