Geri Dön
Dünya‘Saf olmak iyi bir şey’

‘Saf olmak iyi bir şey’

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, “Guardian” gazetesi için poz verdi. Fotoğraf çekimi için parmak boyası ve zeytinyağı karışımı siyah bir maddeyle yüzünü boyayan 18 yaşındaki Thunberg, başta petrol olmak üzere fosil yakıtların dünyaya verdiği zarara dikkat çekti.

‘Saf olmak iyi bir şey’

Ayrıca gazeteye röportaj da veren Thunberg, 2018’de İsveç Parlamentosu’nun önünde tek başına eylem yapmasının ardından dünya genelinde “Yok Oluş İsyanı” hareketini ve “Gelecek için Cumalar” adlı iklim grevlerini başlatmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Thunberg, henüz bir çocukken başlattığı hareketle ilgili “Saflık ve çocuksuluğun bazen iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Gençliğin en güzel yanı, realpolitik ve uzlaşma varsayımıyla kör değilsiniz. Bence yaşlı insanlar işleri gerçekte olduğundan daha karmaşık hale getiriyor” dedi.

‘Otizm süper gücüm’

“Asperger sendromu” olarak bilinen bir otizm türüne sahip olan Thunberg, otizmi “süper gücü” olarak tanımladı. Otizmli birçok insanın sonsuza kadar sıkılmadan yapabileceği özel bir ilgiye sahip olduğunu ve bazen bu durumun çok faydalı olduğunu belirten Thunberg, “Otizm sizi geride tutan bir şey olabilir, ancak doğru koşullara ulaşırsanız, doğru insanlarla birlikteyseniz, ihtiyacınız olan uyarlamaları alırsanız ve bir amacınız olduğunu hissederseniz, o zaman iyi yönde kullanabileceğiniz bir şey olabilir” diye konuştu. Ayrıca, iklim mücadelesinden önce arkadaşlık kurma cesareti olmadığından ve okulda zorbalığa uğradığından da bahseden Thunberg, şimdi çok fazla arkadaşının olduğunu ve arkadaşlığın değerini anladığını söyledi.

3. doz Biontech aşısı ne zaman? Bilim Kurulu önerdi2 doz Biontech aşısı olanlar için 3. doz aşı ne zaman? Merak edilen soru Bilim Kurulu'nda gündeme geldi. Tavsiye kararı bakanlığa iletildi. Buna göre "2. dozun üzerinden 6 ay geçenlerin aşılanmasında yarar var" denildi. Gözler bakanlığın açıklayacağı karara çevrildi. Detayları CNN TÜRK'ten Duygu Ayaz Bayram aktardı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler