Geri Dön
DünyaSağlık sistemine siber saldırı: Aşı randevusu alınamıyor

Sağlık sistemine siber saldırı: Aşı randevusu alınamıyor

İtalya'da başkent Roma'yı da kapsayan Lazio bölgesinde Covid aşılarının da yönetildiği sağlık sistemini hedef alan büyük bir siber saldırı düzenlendi. Sisteme günlerdir erişimi engelleyen siber korsanların Bitcoin ile fidye talep ettiği iddia ediliyor.

Sağlık sistemine siber saldırı: Aşı randevusu alınamıyor

Siber saldırı nedeniyle, yaklaşık 6 milyon nüfuslu Lazio bölgesinin sağlık sistemine ait internet hizmet sağlayıcıları tamamen bloke oldu. Geçen hafta sonundan bu yana Covid aşı randevuları, aşı sertifikaları ve hastane randevularına internet üzerinden erişilemiyor.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Lazio Bölge Başkanı Nicola Zingaretti, "muhtemelen İtalya topraklarında bugüne kadar meydana gelen en ciddi siber saldırı" ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Zingaretti olayı bir "terör saldırısı" diye niteledi.

İtalyan basını, siber saldırıyı düzenleyen bilgisayar korsanlarının Bitcoin ile fidye talep ettiğini yazdı. Lazio Bölge Başkanı Zingaretti ise fidye talebi iddialarını yalanladı ve saldırganlarla müzakere etmeyeceklerini söyledi.

Saldırıyla ilgili haber ve analizlerde bu olayın ülkenin ulusal güvenliğiyle ilgili risklere işaret ettiğine de vurgu yapılıyor. Siber saldırının yurt dışı kaynaklı olduğu bilgisi haberlerde yer aldı.

Kişisel verilerin korunması konusunda sistemsel yetersizlikler yeniden tartışılmaya başlarken, özel bilgileri de içeren verilerin "dark webde satılması" ihtimalinden de söz ediliyor.

Haber bugünkü İtalyan gazetelerinin baş sayfalarında, "Siber korsanlardan İtalya'ya şantaj", "Lazio hacker'ların rehini", "Bilgisayar terörü" gibi başlıklarla duyuruldu.

İtalya'da Covid-19 krizi de dahil sağlık hizmetlerinde bölge yönetimleri büyük oranda kontrol sahibi. Aşı randevuları ve aşı sertifikaları da bölge yönetimleri tarafından idare ediliyor. Siber saldırı sonrası Lazio bölgesinde bu hizmetlerde gecikmeler yaşanmaya başladı.

Öte yandan Lazio'da 12 yaş üzeri nüfusun yüzde 70 kadarının Covid aşısı dozlarını tamamladığı belirtiliyor.

Adana'da silahlı kavgaAdana'da iki grup arasında yol ortasında çıkan silahlı kavgada Hüseyin C. boynundan ve karnından, Kazım D. ise bacağından yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların hayati tehlikelerinin bulunduğu öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner