Geri Dön

Sarkozy, "voodoo bebeği" davasını kaybetti

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin, suretinde üretilen "voodoo bebeği"nin satışının engellenmesi için üretici oyuncak firmasına açtığı dava reddedildi.
Ret kararını veren hakim, bebeğin üretilmesi ve satılmasının, "ifade özgürlüğü ve mizah yapma hakkı sınırları içerisinde yer aldığını" kaydetti. Sarkozy’nin avukatı, müvekkilinin, suretiyle ilgili olarak "temel ve mutlak haklara" sahip olduğunu belirterek, temyize gideceklerini açıkladı. Sarkozy’nin yüzünü taşıyan bebeğin gövdesinde, "Daha fazla kazanmak için daha fazla çalışın" gibi toplumun tepkisini çeken unutulmaz sözleri yer alıyor. Bu sözlerin üzerinde, bebekle birlikte satılan iğnelerin batırılacağı yerler bulunuyor.
Davanın ülkede alay konusu olduğu ve bebeğin satışlarını artırdığı ifade ediliyor. Dava, bebeklerin 9 Ekimde satışa sunulmasının ardından üretici firmayı mahkemeye veren Sarkozy’nin Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana açtığı altıncı dava olma özelliği taşıyor, ancak Sarkozy’nin açtığı bir dava ilk kez reddediliyor.
Bir Afrika dini olan Voodoo (vudu) inancında büyü için kullanılan voodoo bebekleri hediyelik eşya olarak büyük talep görüyor.

Bakan Berat Albayrak'tan Halkbank paylaşımıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi Twitter hesabından Halkbank'a teşekkür etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber