Geri Dön

Sekiz bin yıl önce ölen devi canlandıracaklar!

Bilim insanları, bu kez tam anlamıyla inanılmaz olanı gerçekleştirmeye çalışıyor

Sekiz bin yıl önce ölen devi canlandıracaklar!

milliyet.com.tr

Günümüzden yaklaşık sekiz bin yıl önce soyu tükendiği düşünülen mamutların tekrar yeryüzünde dolaşabilmeleri söz konusu.
Japon bilim insanları, soyu uzun süre önce tükenen memeliyi tekrar yaşama döndürmenin üzerinde çalışıyorlar.
Bu canlandırma çalışması için, mamutun bozulmamış DNA'sı, daha sonra da ona taşıyıcı annelik yapabilecek bir fil gerekiyor.
Hamilelik süresinin yaklaşık 600 gün olduğu da göz önüne alınırsa, modern çağın ilk mamutlarının dört ya da beş yıl sonra aramızda olabileceği düşünülüyor.
Geçtiğimiz yıllarda bilim insanları Sibirya'da bulunan tüylerden mamutların genetik kodlamasını çıkarırken, kemiklerde bulunan bozulmamış DNA da tarih öncesi devlerin kanının tekrar üretiminde kullanılmıştı.
Kyoto Üniversitesi'nden araştırmacılar, bu yaz Sibirya'ya bir keşif seferi düzenleyip, zengin DNA örnekleri içeren donmuş doku örnekleri bulmaya çalışacaklar.
Birkaç santimetrekarelik bir örnek, gereken tüm genetik bilgiye ulaşabilmek için yeterli olacak.
Japon bilim insanlarının iki yıl önce gerçekleştirdiği bir deneyde, 16 yıldır donmuş haldeki ölü farenin dokusundan klon fareler üretilebilmişti.
Ancak, deneyin yüzde yüz başarı ihtimali taşımadığını söyleyen araştırmacılar, sözkonusu fare deneyinde 1100 denemeden sadece yedi sağlıklı klon elde edilebildiğini de hatırlatıyorlar.
Mamutun başarıyla klonlanmasının, dinozorları tekrar hayata döndürebilmek içinse yeterli olmayacağı düşünülüyor. Bilim insanları ellerindeki en taze DNA örneğinin 65 milyon yaşında ve büyük ihtimalle bozulmuş durumda olduğunu düşünüyorlar.

Fatih'te 9 otomobil kundaklandıFatih'te gece saatlerinde maskeli olduğu öğrenilen kimliği belirsiz kişi yada kişiler park halinde duran 9 otomobile ateşe verdi. Park halindeki otomobiller kısa sürede alev topuna dönerken, olayı gerçekleştiren şüpheliler yaya olarak kaçtı. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan araçlara müdahale etti. Polis ekipleri kaçan şüphelileri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber