Geri Dön
Dünya‘Siber saldırı savaş çıkarır!’

‘Siber saldırı savaş çıkarır!’

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’ye yönelik büyük ve kapsamlı bir siber saldırının “gerçek bir sıcak savaşa dönüşebileceği” uyarısında bulundu. Rusya ise BM’ye siber suçlarla mücadeleye ilişkin bir sözleşme taslağı sundu.

‘Siber saldırı savaş çıkarır!’

ABD Başkanı Joe Biden, son dönemde artış gösteren Amerikan şirketlerine yönelik siber saldırılara dikkat çekerken, bu saldırıların “sıcak savaşa” dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi’ne ziyaretinde konuşan Biden, “Sanıyorum eğer bir savaşa, büyük bir güçle çatışmanın olduğu gerçek bir savaşa girecek olursak, bunun, etkileri büyük olan siber bir ihlalin sonucunda gerçekleşecek olması daha muhtemel” dedi. Biden “Bunun olma ihtimali - beceriler gibi - geometrik olarak artıyor” diye ekledi.

Biden yönetimi, ABD’de başta enerji olmak üzere bazı kritik altyapı şirketlerine yönelik saldırıların ardından siber güvenliği öncelikli konular arasına aldı. Konu, Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki zirvede de gündeme gelmiş, zirve sonrası da iki taraf arasında ABD’yi hedef alan siber saldırılarla ilgili düzenli temasların yapıldığı açıklanmıştı. Washington, Rusya ve Çin’den gelen siber tehlikenin arttığını düşünüyor.

‘Putin’in başı dertte’

Bu arada ABD Başkanı Biden, konuşmasında Rusya’ya da değinerek, Devlet Başkanı Putin’in nükleer silah ve petrol gelirleri haricinde başka hiçbir şeyi olmayan bir ekonominin üzerinde oturduğunu, bu yüzden de “başının gerçekten dertte olduğunu bildiğini” söyledi.

Biden, “Putin ile görüştüğümde, hakiki bir sorunu olduğunu fark ettim. Nükleer silahı ve petrol gelirlerinden başka hiçbir şeyi olmayan bir ekonominin üzerinde oturuyor. Başka hiçbir şeyleri yok... Başının gerçekten dertte olduğunu biliyor ve bence bu, onu çok daha tehlikeli yapıyor” dedi. Biden ile Putin, 16 Haziran’da Cenevre’de düzenlenen bir zirvede bir araya gelmişti.

Rusya BM’ye taslak sundu

Rusya, Birleşmiş Milletler’e (BM) siber suçların yanı sıra kripto para birimlerinin kötüye kullanımıyla mücadeleye ilişkin bir sözleşme taslağı sundu. Rusya Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın BM’ye sunduğu taslakta kripto para birimlerinin suç teşkil eden durumlarda kullanımı da dahil olmak üzere uluslararası enformasyon güvenliğine ilişkin tehdit ve tehlikelere değiniliyor. Moskova özellikle de bilişim alanındaki uluslararası yasa ihlallerinin önlenmesi için yeni suç tanımlarının eklenmesi, tutuklama, müsadere ve varlıkların geri alınması olanaklarının artırılmasını teklif ediyor. Taslağın siber güvenlik konusunda uluslararası iş birliğinin artırılmasına katkı sunacağı belirtiliyor.

Ümitcan Uygun soruşturmasında yeni gelişmeSon Dakika haberine göre Ankara'da, Esra Hankulu'nun şüpheli ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, olay gecesi evde bulunan Ümitcan Uygun, Dilan C., Furkan G ile Hankulu’nun kanında uyuşturucu madde tespit edildi. Hankulu’nun kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için, soruşturma dosyası İstanbul Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner