Dünya Şiddetli yağışlar İtalya'yı vurdu! Yerleşim yerleri sular altında kaldı

Şiddetli yağışlar İtalya'yı vurdu! Yerleşim yerleri sular altında kaldı

17.05.2024 - 17:35 | Son Güncellenme:

İtalya'nın kuzeyini vuran şiddetli yağışlar sebebiyle yerleşim yerleri sular altında kaldı. Yaşanan fırtına sebebiyle ise ağaçlar devrilirken, bazı binaların çatılarında hasar meydana geldi. 

Şiddetli yağışlar İtalyayı vurdu Yerleşim yerleri sular altında kaldı

İtalya'nın kuzeyindeki Lombardiya, Veneto ve Emilia Romagna bölgelerinde şiddetli yağışlar etkili oldu. İki nehrin taşması sonucu yerleşim yerlerinde su baskınları meydana geldi. Yağışla birlikte etkili olan fırtına sebebiyle ağaçlar devrilirken, bazı binaların çatılarında hasar meydana geldi. 

Haberin Devamı

İtfaiye ekipleri Lombardiya ve Veneto'da son iki günde iki binden fazla yardım çağrısına cevap verdi. Sular altında kalan alt geçitlerde ve yollardaki sürücüler ekipler tarafından kurtarıldı. Cadde ve sokakların göle döndüğü noktalarda ise lastik botlarla evlerden tahliye çalışmaları yapıldı.

Lombardiya'da yoğun yağıştan en çok etkilenen Milano'da belediyenin sivil savunmadan sorumlu yöneticisi Marco Granelli dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kentte bir günde 120-130 mm yağış görüldüğünü, son 170 yılın en yüksek yağış miktarının kayda geçtiğini duyurdu.