Geri Dön
DünyaSilahta gerçek mermi vardı!

Silahta gerçek mermi vardı!

Alec Baldwin’in film setinde rolü gereği kullandığı ama görüntü yönetmenini öldüren, yönetmeniyse yaralayan tabancada gerçek mermi olduğu ve aktörün bu durumu bilmediği ortaya çıktı

Silahta gerçek mermi vardı!

DIŞ HABERLER - ABD’li ünlü oyuncu Alec Baldwin’in (63) başrolünü oynadığı ve ortak yapımcılığını üstlendiği kovboy filmi “Rust”ın (Pas) geçen perşembe günü yapılan çekimleri sırasında gerçek bir trajedi yaşanmıştı. Alec Baldwin’in rolü gereği ateşlediği tabancadan çıkan mermi görüntü yönetmeni Halyna Hutchins (42) ile yönetmen Joel Souza’ya isabet etmişti. Ağır yaralanan Halyna Hutchins kaldırıldığı hastanede ölmüş, Joel Souza ise tedavi edilmişti. Olaydan sonra polis merkezine gidip ifade veren ve serbest bırakılan Alec Baldwin ise gözyaşına boğulmuştu. Mahkeme kayıtlarına göre, aktörün sette kazayla görüntü yönetmenini öldürmesine sebep olan tabanca Alec Baldwin’e olaydan kısa süre önce “güvenli” olduğu söylenerek yardımcı yönetmen Dave Halls tarafından verilmiş. Dave Halls ifadesinde silahın içinde gerçek mermi olduğunu kesinlikle bilmediğini söyledi.

Colt marka tabanca

Santa Fe Mahkemesi’nin arama emrine göre, yönetmen yardımcısı kurusıkı olduğu düşünülen silahta gerçek mermiler olduğunu bilmiyordu. Olay öncesinde, bazı çalışanların güvenlik nedeniyle setten çıkarıldığı da belirtilirken, silahlardan sorumlu Hannah Gutierrez-Reed’in üç kurusıkı tabancayı setin dışında bir el arabasına koyduğu, Dave Halls’ın ise el arabasından aldığı bir silahı Alec Baldwin’e verdiği, aktörün de silahta gerçek mermi olduğunu bilmediği kaydedildi. Film için silahları sete hazırlayan sorumlu kişi olan Gutierrez-Reed (24)  Hollywood’un efsanevi silahçısı ve ateşli silahlar danışmanı Thell Reed’in kızı. Gutierrez-Reed’in çok küçük yaşlardan beri babası tarafından eğitildiği belirtiliyor. İngiliz ‘Daily Mail’ gazetesi, söz konusu silahın eski tip Colt marka tabanca olduğunu öne sürdü.

Omuzlarından vurdu

Arama emrinde yazan diğer detaylar arasında bir kurşunun görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in göğsünden girip çıktığı ve yönetmen Joel Souza’yı omzundan yaraladığı da yer alıyor. Arama emri cuma günü dedektiflerin olay yerini inceleyebilmesi için çıkarılırken, polisin Alec Baldwin’in kanlı kostümünü ve çekimde ateşlenen silahı kanıt olarak aldığı da belirtildi. Polis sorgusunun ardından serbest bırakılan ünlü aktör de olayla ilgili henüz kimse tarafından suçlanmadı. Amerikan ‘New York Post’ gazetesine yansıyan iddialardan biri de, film setinde silahları inceleyen ve silahlardan sorumlu kişilerin sendika mensubu olmadığı ve güvenlik kaygıları olan set çalışanlarının yerine getirilerek işe alındığı şeklinde.

Silahta gerçek mermi vardı

Ölen görüntü yönetmeni Halyna Hutchins, avukat Matthew Hutchins ile evliydi ve iki çocuk annesiydi.

Alec Baldwin: Üzüntümü anlatacak kelime bulamıyorum

Olayın ardından ilk defa sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Alec Baldwin, film setinde yaşanan trajedi nedeniyle çok üzgün olduğunu söyledi. Hayatını kaybeden görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’e dair “Bir eş, bir anne ve büyük hayranlık duyduğumuz çalışma arkadaşımız Halyna Hutchins’in hayatını kaybettiği trajik kazaya dair yaşadığım şoku ve üzüntümü anlatacak kelime bulamıyorum” ifadelerini kullanan aktör, kazayla ilgili tüm ayrıntıların ortaya çıkarılması için polisle iş birliği içinde olduğunu da belirtti. Alec Baldwin, Halyh Hutchins’in eşiyle temas halinde olduğunu belirterek “Ona ve ailesine desteğimi sunuyorum” dedi.