Dünya Sır küpü gibi Ötzi

Sır küpü gibi Ötzi

30.01.2015 - 08:35 | Son Güncellenme:

İtalyan Alpleri’nde 1991 yılında bulunan ve o tarihten bu yana sayısız incelemeye tabi tutulan “Buz adam Ötzi”nin yeni bir sırrı ortaya çıktı.

Sır küpü gibi Ötzi

Ötzi’nin üzerinde geçmişte de dövmeler tespit eden araştırmacılar, üst üste çizilmiş dört yeni çizgi daha keşfetti. Böylece Ötzi’nin vücudundaki toplam dövme sayısı 61’e çıktı. Dövmelerin ne anlam taşıdığı ise henüz bilinmiyor.

Al Jazeera Türk’te yer alan habere göre, İtalya’da yapılan araştırmanın başında yer alan Albert Zink, “Ötzi’nin göğüs kafesinde bulunan yeni dövmelerin kendilerini şaşırttığını çünkü daha fazla dövmeye rastlamayı ummadıklarını” söyledi.

Ötzi’nin taşıdığı dövmeler ilk olarak onu keşfeden dağcılar tarafından fark edilmişti. Yıllar boyunca bilim insanları arasında kaç tane dövme taşıdığına dair tartışmaya konu olan Ötzi, geride kalan dört yıl içinde kapsamlı analizlere tabi tutuldu.

Kömürle karıştırılmış Ötzi’nin fark edilmeyen dövmelerini ortaya çıkarmak için sanat eserlerinde gizli kalan detayları görmek amacıyla kullanılan kameralara başvurduklarını söyleyen Zink, söz konusu kameralar sayesinde kararmış olan Ötzi’nin vücudundaki siyah renkli çizimlerin fark edildiğini vurguladı.

Kameralar, dövmelerin 0.7 ile 4 santimetre uzunluklara sahip olduğunu gösterdi. Dövmelerin büyük kısmı iki, üç ve dört çizgiden oluşurken aşil tendonu ve sağ dizdeki dövmelerin “+” işaretine benzediği belirtildi.

Journal of Cultural Heritage dergisinde yayımlanan araştırmada, dövmelerin gerçek olduğu ve kömür ile karıştırılan bitkilerin deriye işlenerek yapıldığı ifade edildi.