Geri Dön

Sıra onlarda mı

Arap liderler panikte... Cezayir’de protestolar devam ediyor, Mısır’da “Mübarek, sıra sende” sloganları atıldı, Ürdün’de “Bu ülke sadece zenginlerin değil” pankartı açıldı

Sıra onlarda mı

MISIR
Hüsnü Mübarek (84)

Mısır’da 1981 yılında iktidara gelen Hüsnü Mübarek ülkenin bugüne kadar en uzun süre görev yapan lideri oldu. 29 yıl 94 gündür devlet başkanı.

CEZAYİR

Abdülaziz Buteflika (73)
Fransa’dan bağımsızlığını 1962 yılında ilan eden ülkenin 10’uncu devlet başkanı. Buteflika 1999 yılından beri devlet başkanlığı görevini yönetiyor.

LİBYA
Muammer Kaddafi (68)
Libya’da darbeyle göreve gelen Muammer Kaddafi 41 yıl 137 gündür başkanlık koltuğunda oturuyor. Ülkede o ne derse o oluyor.


FAS
MUHAMMED VI (47)
Fransa’dan bağımsızlığını 1956 yılında ilan eden ülkenin ilk kralı Muhammed V’in torunu Muhammed VI, 1999 yılından beri, tam 11 yıl 146 gündür iktidarda.

SUDAN
Ömer el Beşir (67)
1989’da kansız bir askeri darbeyle başa geçti, 1993’te cuntanın kendini feshetmesinden sonra devlet başkanı oldu. İnsanlık suçlarından aranıyor.

ÜRDÜN
Kral 2. Abdullah (48)
Kral Hüseyin’in 46 yıllık iktidarından sonra yerine gelen Kral 2. Abdullah 1999 yılından beri ülkeyi yönetiyor. Tam 11 yıl 324 gündür tahtta oturuyor.

Tunus’ta gençlerin 27 günlük bir isyanla Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali’yi devirmesi, yalnızca bu 10 milyonluk küçük ülke için değil Arap dünyasının tamamı için bir dönüm noktası oldu. Bölge ülkeleri sömürgecilerden bağımsızlıklarını kazandıklarından beri ilk kez bir iktidar, halk hareketiyle devrildi. Şimdi Tunus’la aynı sorunları yaşayan bölge ülkelerinde domino görülmesi ihtamali gündeme getirdi. Newsweek dergisi “Berlin Duvarı’nın yıkılması Sovyetler için neyse, Tunus’taki Yasemin Devrimi de Arap ülkeleri için o” yorumunu yaptı. Amerikan Carnegie Vakfı, Tunus’ta halkı ayaklandıran işsizlik, polis baskısı ve demokratik kısıtlamaların Fas, Cezayir, Mısır ve Ürdün’de de görüldüğünü söyledi. Mısırlı bir yorumcu “Arap liderler Tunus’u korku içinde izliyor, Araplar ise Tunus’a umutla bakıyor” dedi.

‘Bin Ali, Mübarek’i de al!’
Tunus’ta Bin Ali’nin ülkeden ayrılmasının ilk etkisi internette görüldü. Birkaç saat içinde sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta binlerce Arap gencin profil fotoğrafında Tunus bayrakları vardı. Tepkinin en büyük olduğu ülke Mısır’da “Flaş: Mısır’da deprem oldu. Pardon, deprem değil Mübarek’in korkudan titremesiymiş” ve “Bin Ali’nin uçağı Mısır’a uğrasın giderken Mübarek’i de yanına alsın” mesajları paylaşıldı. Mısır lideri Hüsnü Mübarek aleyhindeki sloganlar dün de sokaklara taşındı. Kaire’deki Tunus Büyükelçiliği’nin önünde toplanan yüzlerce kişi “Mübarek uçağın seni bekliyor” sloganları attı.

Cezayir basını özendi
Tunus ile kara sınırı paylaşan Cezayir’de ise hayat pahalılığı ile ilgili protestolar Ocak ayının ilk günlerinde başlamıştı. Cezayir, 4 kişinin öldüğü, 800 kişinin yaralandığı ve 1000 protestocunun tutuklandığı olaylardan sonra gıda fiyatlarını yüzde 42 azaltma sözü verdi. Ancak manşetler ülkede olayların tekrar alevlenebileceğinin işareti oldu. El Vatan gazetesi, “Tunuslular, 50 yıl süren baskılardan kurtulmanın mümkün olduğunu kanıtlayarak hâlâ arkaik diktatörlüklerin baskısı altındaki Arap ülkelerine bir ders verdi” dedi.

Ürdün’de ‘kırmızı çizgi’ ekmek
Ürdün’de geçen hafta binlerce kişi sokaklara dökülerek Başbakan Samir Rifai’nin istifasını istedi. Hükümetin hayat pahalılığını kontrol altına almak için 169 milyon dolar yatırım yapacağını açıklaması gösterileri durdurmaya yetmedi. Cuma günü kalabalığın elindeki pankartlarda “Ürdün yalnızca zenginler için değil. Kırmızı çizgimiz ekmek. Açlığımızdan ve kızgınlığımızdan korkun” yazıyordu. Muhalefet bugün mecliste oturma eylemi yapacak.

Kaddafi: Bin Ali için çok üzüldüm
Bölge ülkelerinden Fas’ta da son haftalarda hayat pahalılığı isyanlarının çıkmış olması Kral Muhammed VI’ya karşı büyük çaplı bir isyan çıkıp çıkmayacağı sorusunu akıllara getirdi. Tunus’un komşusu Libya’da ise Muammer Kaddafi’nin baskısı altında ne halktan ne de gazetelerden yorum geldi. Kaddafi, Bin Ali’nin kaçmasına yardım ettikten sonra dün de telefonda görüşerek durum değerlendirmesi yaptı. Kaddafi, dün gece de TV’den yaptığı konuşmada çok üzüldüğünü söyledi.
Bölgedeki diğer Arap ülkelerinden Sudan’da ülkenin Arap Sünni nüfusu yoğun kuzey bölgesini yöneten Ömer El Beşir’e ise muhalefetten tepki geldi. Muhalif lider Meryem El Sadık, Tunus’taki Cumhurbaşkanı’nın iktidardan gönderilmesinden ötürü heyecanlı, kendi halkının aynısını yapmamasından ötürü de üzgün olduğunu söyledi. İsyanın Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra Ortadoğu’daki krallıklara sıçrama ihtimali de tartışılıyor.
Yıldırım operasyonlarında yakalanan 3 teröristin görüntüleri ortaya çıktıYıldırım operasyonları kapsamında, Bitlis Sehi Ormanları kırsalında, 1'i turuncu listedeki 3 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonun görüntüleri ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet