Geri Dön

Sırbistan Başbakan Yardımcısı protesto edildi

Sırbistan’daki genel seçim çalışmaları çerçevesinde Kosova’daki Sırp seçmenlerini ve kiliseleri ziyaret eden Sırbistan Başbakan Yardımcısı İvica Daçiç, Sırp vatandaşlar tarafından protesto edildi.

Daçiç, Kosova ziyaretinin ilk durağını oluşturan Graçanica’da yüzlerce Sırp vatandaşı tarafından bayraklarla ve partisinin sembolleriyle karşılandı. Graçanica Manastırı yakınındaki bir binada Daçiç ile ilgili “yolsuzluk” pankartını açan bir vatandaş gözaltına alındı. Bu kararın protestolara yol açması nedeniyle Daçiç, vatandaşlara hitaben konuşmasını erteledi ve Graçanica Manastırını ziyaret edip, sadece buradaki dini liderlerle görüştü.

Başbakan Yardımcısı İvica Daçiç ziyaretinde, Kosova savaşı süresince Sırbistan adına hiç kimsenin suç işlemediğini ve bu nedenle, Sırbistan’ın, Kosova halkından özür dilemeyeceğini söyledi. Daçiç, Kosova’da Sırp kültürel mirasın korunmasının çok önemli olduğunu da vurgularken, Kosova’nın UNESCO üyeliğine kabul edilmesini Sırbistan’ın bir zaferi olarak tanımlayarak, Kosova’nın Sırbistan ile anlaşması olmadan bu örgüte üye olamayacağını söyledi.

Daçiç, Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile Brüksel’de görüştüğünü ve dostça konuşmalarda bulunduğunu vurgularken, bu karşın Haşim Taçi’nin Kosova Cumhurbaşkanlığı görevini kutlamadığını söyledi. Daçiç, bu kutlamanın Kosova bir devlet olarak tanıma anlamına geleceğini ifade ederek “Oysa Sırbistan, Kosova’yı hiç bir zaman devlet olarak tanımayacak” dedi. Başbakan Yardımcısının Kosova’ya yönelik açıklamaları tepkiyle karşılanırken, Dışişleri Bakanlığınca düzenlenen basın toplantısında, Kosova Dışişleri Bakan Yardımcısı Petrit Selimi, İvica Daçiç’in Kosova’ya yönelik açıklamalarını kınadı ve “bir kez daha Daçiç’in Kosova’ya gelmesi için müsaade vermeyeceğiz” dedi.

Kadıköy’de yaşlı kadına bakıcı şiddeti kameradaKadıköy’de Özbekistan uyruklu kadının, bakıcı olarak çalıştığı evdeki yaşlı kadına olan sözlü ve fiziki saldırıları cep telefonu kamerasına yansıdı. Yaşlı kadının pencereye çıkarak ‘burada beni dövüyorlar’ diyerek yardım istediğinin yer aldığı görüntüler izleyenlerin kanını dondurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet