Dünya Son 10 yılın en ölümcül yangını! 18 bin inek telef oldu

Son 10 yılın en ölümcül yangını! 18 bin inek telef oldu

14.04.2023 - 10:49 | Son Güncellenme:

ABD’nin Teksas eyaletindeki bir mandırada 2013 yılından beri kayıtlara geçen en büyük yangın gerçekleşti. Söz konusu yangında binlerce inek feci şekilde can verdi.

Son 10 yılın en ölümcül yangını 18 bin inek telef oldu

Dimmitt şehri yakınlarındaki South Fork Mandırası’nda yaşanan patlamada bir kişi de ağır yaralandı.
Yetkililer, patlamanın metan gazı nedeniyle olmuş olabileceğini düşünüyor.

Haberin Devamı

Yerel saatle 19.21’de bir yangın ihbarı aldıklarını duyuran güvenlik yetkililerin daha sonra paylaştığı fotoğraflarda yerde yükselen büyük siyah dumanlar görüldü.

18 BİN İNEK ÖLDÜ

Olay yerine gelen polis ve acil durum ekipleri, mahsur kalan bir kişinin kurtarılarak hastaneye kaldırıldığını söyledi. Yaralı kişinin hayati tehlikesi sürüyor.

Yangın ve duman nedeniyle ölen hayvan sayısı net bir şekilde bilinmemekle birlikte, BBC’ye konuşan güvenlik yetkililer yaklaşık 18 bin büyükbaş hayvanın öldüğünü belirtti.

İTLAF EDİLECEKLER

Yerel haber kuruluşu KFDA'ya konuşan Şerif Sal Rivera, yangından sonra hayatta kalan bazı hayvanların olduğunu ancak durumlarının oldukça kötü olduğunu, bu nedenle itlaf edilebileceklerini söyledi.
Rivera, müfettişlerin yangının gübreli dışkıyı ve suyu emen bir makineden çıktığına yönelik tespitleri olduğunu belirtti.

Haberin Devamı

EN ÖLÜMCÜL ÇİFTLİK YANGINI

Washington DC merkezli Hayvan Refahı Enstitüsü BBC'ye yaptığı açıklamada, ölü hayvan sayısının doğrulanması durumunda, bunun istatistiklerin tutulmaya başlandığı 2013’ten bu yana gerçekleşen en ölümcül çiftlik yangını olacağını vurguladı.

2018-2021 yılları arasında çıkan yangınlarda yaklaşık 3 milyon çiftlik hayvanı öldü. Bu süre zarfındaki altı büyük yangında 1,76 milyon tavuğun öldüğü bildirildi.