Geri Dön
DünyaSon dakika: Beyaz Saray'daki kritik Suriye toplantısı sona erdi! İşte ilk açıklama...

Son dakika: Beyaz Saray'daki kritik Suriye toplantısı sona erdi! İşte ilk açıklama...

Twitter hesabından dünyayı sallayan ABD lideri Trump, "Bugün Suriye toplantısı yapacağız, yakında karar vereceğiz" dedi. Az önce Beyaz Saray'da yapılan toplantının sona erdiği bildirildi. Toplantıda nihai bir karara varılmadığı, Trump'ın İngiliz ve Fransız liderlerle görüşeceği açıklandı.

Son dakika: Beyaz Saray'daki kritik Suriye toplantısı sona erdi! İşte ilk açıklama...

Dünya ABD ve Rusya arasında kopan fırtınayla yatıp kalkıyor. Suriye'de karşı karşıya gelen dünya devlerinden peş peşe son dakika açıklamaları geliyor.

23.27: Suriye gündemiyle Beyaz Saray'da yapılan Ulusal Güvenlik Konseyi Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Suriye konusunda nihai bir kararın varılmadığı bildirildi. Ayrıca Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın İngiliz ve Fransız liderlerle görüşeceğini bildirdi.

22.49: İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Suudi Arabistan ve Fransa’nın ortak bildirisine tepki göstererek, “Fransa’nın İran’a karşı yapılan muhalefetlerin, İran’ın teröre karşı mücadeledeki zaferlerinden ötürü yapıldığını bilmesi gerekiyor” dedi.

22.14: İngiltere Başbakan Theresa May, Suriye'ye yönelik olası askeri operasyonu görüşmek üzere savaş kabinesini olağanüstü topladı. Toplantıya ilişkin Başbakanlıktan yapılan açıklamada, May'in Duma'da düzenlenen onlarca sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı "korkunç ve barbarca" olarak nitelendirdiği belirtildi. Esad rejimin kimyasal silahlar konusunda sicilinin olduğu ifade edilen açıklamada, Duma'daki saldırıdan büyük olasılıkla rejimin sorumlu olduğu belirtildi. Bölgede kabinenin insani krizi azaltmak ve Esad rejimi tarafından kimyasal silahların daha fazla kullanılmasını engellemek için harekete geçme konusunda anlaştığı ifade edilerek, İngiltere'nin uluslararası bir müdahalede müttefikleri ABD ve Fransa ile birlikte harekete geçme kararı aldığı bildirildi.

21.51: Rusya, BMGK'yı Suriye için yarın toplantıya çağırdı

21.12: Çin'de, Boao Asya Forumu 2018 Yıllık Konferansı'na katılan Rutte, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Yaşanan korkunç saldırının arkasında büyük ihtimalle Suriye'nin olduğunu düşündüğümüz için, Suriye'de düzenlenecek olası bir askeri harekata anlayış gösteriyoruz. Fakat bunun orantılı olması gerekir ve bu bizim için belirleyicidir." dedi. Rutte, "Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Suriye'de kimyasal silahları araştırma tasarısını kabul etmemesi üzücü. Böyle bir araştırma saldırıdan kimin sorumlu olduğunu ortaya çıkarabilirdi." diye konuştu.

20.47: Rusya BM Temsilcisi Nebenzya yaptığı açıklamada, "Acil önceliğimiz bu durumda savaş tehdidini engellemek. Artan tehlikeli gerginlikten son derece endişeliyiz. Umarız geri dönüşü olmayan bir noktaya varılmaz ve ABD ve müttefikleri egemen bir devlete (Suriye) askeri müdahaleden kaçınır." dedi.

19.07: Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütü, Doğu Guta'daki çalışmaların 14 Nisan'da başlanacağını duyurdu.

18.35 : Bugün konu hakkında bir toplantı yapacaklarını belirten Trump, Suriye kararını çok yakında vereceklerini söyledi.

18.27 : Almanya'dan sonra İtalya da Suriye'deki olası bir askeri harekata doğrudan katılmayacağını açıkladı.

18.00 : Suriye’nin BM Temsilcisi Beşar Caferi, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) bağlı iki araştırma ekibinin, bugün ve yarın ülkeye varacağını söyledi.

17.44 : ABD Kongresi'ne konuşan Savunma Bakanı Jim Mattis, Suriye'deki iç savaşı Cenevre görüşmeleriyle bitirme konusundaki tutumlarına bağlı olduklarını söyledi. "Suriye'de kimyasal saldırı olduğuna inanıyorum" diyen Mattis, kanıt aradıklarını belirtti. Mattis, ABD'nin henüz Suriye'ye saldırı düzenleyip düzenlememe kararını vermediğini de söyledi.

17.00 : Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, Suriye'ye yönelik operasyon tehditlerinin BM Tüzüğü'nü kaba biçimde ihlal ettiğini savundu.

16.00 : Rusya'nın savunma komitesinde yer alan Vladimir Shamanov, Tartus'taki deniz üssünden Rus savaş gemilerinden ayrıldığını resmen doğruladı.

15.30 : Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, Kıbrıs'taki Britanya üssü Akrotiri'den yeni fotoğraflar geçti. İngiliz itv'nin birçok savaş uçağının üsse sevk edildiği haberinin ardından gelen karelerde, havalanan bir İngiliz jeti ve üs etrafında uçan bir helikopter yer alıyor.

Son dakika: Beyaz Saraydaki kritik Suriye toplantısı sona erdi İşte ilk açıklama...

14.40 : Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye konusunda atılabilecek bütün adımların değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Almanya'nın Suriye'ye yönelik olası saldırılarda yer almayacağını belirtti.

14.15 : Rusya Başbakanı Medvedev, "NATO ülkelelerinden gelen aptalca askeri açıklamalar, piyasalarda belirsizliği artırıyor" diye konuştu.

14.00 : Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Beşar Esad'ın kimyasal silah kullandığına dair kanıtımız var. Hava saldırısı yapıp yapmayacağımıza karar vereceğiz" dedi.

13.50 : Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye fırtınasını bugün telefonda görüştü. Alman lider, muhatabına uluslararası toplumun kimyasal silahların kullanımını engelleme yönündeki kabiliyetinin yok olmasından endişe duyduğunu söyledi.

13.17 : Yine Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "Suriye'ye saldırı ne zaman gerçekleşebilir, bunu hiçbir zaman söylemedim. Belki çok yakın, belki de hiç değil. Ne olursa olsun, ABD benim yönetimim altında bölgeyi DAEŞ'ten kurtararak muhteşem bir iş yaptı. 'Teşekkürler Amerika' yok mu?" ifadesini kullandı.

12.50 : Ülkesinin resmi televizyonuna konuşan Beşar Esad, "Batılı ülkelerin olası müdahalesi, bölgede sadece daha fazla istikrarsızlığa yol açar" dedi.

12.20 : Kremlin, Rusya ve ABD arasında bir telefon hattının, ‘çakışmayı önlemek’ için kullanıldığını belirtti. Açıklamada, Putin ile Trump'ın telefon görüşmesi yapmasının planlanmadığı da ifade edildi.

Son dakika: Beyaz Saraydaki kritik Suriye toplantısı sona erdi İşte ilk açıklama...

RUS SAVAŞ GEMİLERİ KAYBOLDU!

10.20 : Image Satellite Internacional, Rus savaş gemilerinin Suriye'deki deniz üssü Tartus'tan ayrıldığını gösteren uydu fotoğrafları paylaştı.

Facebook'tan yapılan açıklamada, üste olmayan gemilerin muhtemel ABD saldırılarına karşı denize konuşlandırılmış olabileceği belirtiliyor.

İki farklı fotoğrafa göre, halihazırda üste yalnızca bir denizaltı bulunuyor.

09.25 : ABD lideri Trump'ın 'Füzeler geliyor' dediği dakikalarda USS Donald Cook savaş gemisi Akdeniz'de Suriye'ye yakın pozisyonda değildi. Alman Bild gazetesi, Kıbrıs ve Girit arasındaki geminin Rus savaş gemisi Amiral Grigorovich'in yakınında olduğunu duyurdu.

UÇAKLAR KIBRIS'A İNDİ

09.20 : Güney Kıbrıs'taki Akrotiri hava üssüne çok sayıda İngiliz savaş uçağı indi, görüntüleri itv ekrana getirdi.

08.25 : Kuveyt Havayolları, Eurocontrol'ün uyarısı üzerine Beyrut seferlerini durdurdu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL), dün yayınladığı uyarıda 72 saatlik süreçte yolcu uçaklarının Suriye hava sahası üstünden geçmemesini istemişti. Açıklamada "Suriye'ye havadan karaya füzelerle ya da seyir füzeleriyle bir hava saldırısı düzenlenmesi ve aralıklı sinyal kesintilerinin yaşanması ihtimallerine karşılık..." ifadesi dikkat çekiyor.

Son dakika: Beyaz Saraydaki kritik Suriye toplantısı sona erdi İşte ilk açıklama...

REJİM DOĞU GUTA'YI TAMAMEN ALDI

08.05 : Rusya Savunma Bakanlığı, Beşar Esad'a bağlı güçlerin Doğu Guta'da tamamen kontrolü sağladığını duyurdu. Şam rejiminin ele geçirdiği yerler arasında, kimyasal saldırının olduğu Duma da var.

Rusya Duma'ya askeri polis gücü sevk edildiğini açıkladı.

BM: DURUMUN KONTROLDEN ÇIKMASINI ÖNLEYİN

08.00 : Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, krizin taraflarına seslendi ve "Durumun kontrolden çıkmasını önleyin" dedi. Guterres'ın çağrısının hedefinde BMGK daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin var.

İTALYA'DAN SAĞDUYU ÇAĞRISI

07.55 : İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Suriye'ye muhtemel bir harekâtı "Suçlara karşılık vermenin ötesinde, önce barış için çalışmalıyız" sözleriyle değerlendirdi.

UÇAK GEMİSİ AÇILDI

07.40 : ABD donanmasının Akdeniz'e sevk ettiği USS Harry Truman ve diğer savaş gemileri, Virginia'daki Norfolk deniz üssünden ayrıldı.

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın dünyaya servis ettiği fotoğraflarda, binlerce Amerikan askeri aileleriyle vedalaştığı görülüyor.

Muharip gemilerin yanında Alman FGS Hessen fırkateyni de Akdeniz'e doğru ilerleyecek.

Son dakika: Beyaz Saraydaki kritik Suriye toplantısı sona erdi İşte ilk açıklama...

Güney Kıbrıs'ın Larnaka limanından ayrılan Amerikan USS Donald Cook savaş gemisinin fotoğrafları da donanma tarafından paylaşıldı.

07.30 : Trump'ın Twitter mesajlarını yumuşatan Beyaz Saray, Suriye'ye saldırı için henüz kararın verilmediğini duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, "Önümüzde birkaç seçenek var, bunları değerlendiriyoruz ve bu seçeneklerin hepsi masada. Henüz o noktada son karara varılmadı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise, sosyal medya hesabında "Beşar Esad rejiminin kimyasal silah kullanımının tarihi hakkında ihtilaf edilecek bir durum yok" diye yazdı.

Rusya'yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki oylama için eleştiren Nauert, "Rusya'nın reddetmesi ve diğer bloke eden politikaları Suriye'nin silahsızlandırılması yönündeki kendi çabalarını şüpheye düşürüyor. Bu barbarca bir saldırıydı ve uluslararası toplum kimyasal silahları kullanan tarafı sorumlu tutmalıdır. Suriye halkı için ayağa kalkacağız" ifadesini kullandı.

Son dakika: Beyaz Saraydaki kritik Suriye toplantısı sona erdi İşte ilk açıklama...

İNGİLTERE KARARINI VERİYOR

07.25 : İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye'ye muhtemel bir operasyonu görüşmek üzere bugün kabinesini topluyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Suriye'deki kimyasal saldırı iddialarına hükümetin vereceği yanıtı görüşmek için Perşembe günü bakanlar kurulunun toplanması çağrısı yaptı.

Öğle saatlerinde yapılacak toplantıda kabinenin onay vermesi halinde, ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri müdahalesine İngiltere'nin destek vermesinin yolu açılmış olacak.

BBC'ye konuşan kaynaklar, Theresa May'in, parlamentodan onay almaksızın operasyona katılım kararı almak için hazır göründüğünü söyledi.

BBC'nin diplomasi muhabiri James Landale, kabinenin May'i desteklemesinin beklendiğini ancak bunun muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn de olmak üzere parlamentoya danışılmasını isteyen bazı milletvekillerini öfkelendirebileceğini söylüyor.

Son dakika: Beyaz Saraydaki kritik Suriye toplantısı sona erdi İşte ilk açıklama...

İSRAİL: HARİTADAN SİLERİZ!

07.20 :İran'ın tehditlerine yanıt veren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "İsrail'in siyasetini üç cümleyle özetleyeyim: Saldırıya karşı hücum, savunma ve caydırma için saldırı ile İsrail'i yok etme tehdidinde bulunan herkese saldırı.İran yöneticilerine bir mesajım var: İsrail'in kararlığını test etmeyin" diye konuştu.

Jerusalem Post gazetesi, isimleri açıklanmayan İsrailli askeri yetkililerin, "İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail'e saldırırsa bunun bedelini Beşar Esad öder" dediğini yazmıştı. Haberde, ayrıca "Eğer İran, Suriye topraklarını kullanarak İsrail'e saldırırsa biz de Beşar Esad rejimini haritadan ve dünyadan sileriz" cümlesi dikkat çekiyor.

T4 hava üssünü vuran füze saldırısında 7 askeri ölen İran, İsrail'e yanıt vereceğini duyurmuştu.

07.10 : Beyaz Saray, Türkiye ve ABD liderleri arasında yapılan telefon görüşmesine dair bir açıklama yayınladı. Açıklamada, "Başkan Donald Trump, Suriye’deki mevcut durumu tartışmak üzere Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü. İki lider durum hakkında yakın temasta olmak üzere görüş birliğine vardı" denildi.

07.00 : Suriye ve dünyadaki tüm gelişmeleri gün boyunca canlı blogla aktaracağız.