Geri Dön

Son dakika... ABD çekiliyor! Türkiye'nin operasyonu an meselesi...

Suriye'den çekilme kararını savunan ABD Başkanı Trump, "Artık bu sonu olmayan saçma savaşlardan çıkmamızın zamanı geldi. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler şimdi bu işe çözüm bulmalılar" dedi.ABD ordusu, Türkiye-Suriye sınırında yer alan Tel Abyad ve Rasulayn'daki iki gözlem noktasındaki askerlerinin tahliye edildiğini duyurdu. Boşaltılan üslerin fotoğraflarını AP haber ajansı dünyaya servis etti.Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, "Operasyon her an olabilir. Ancak ABD güçlerinin çekilmesinin beklenmesi muhtemel" dedi.

Son dakika... ABD çekiliyor! Türkiye'nin operasyonu an meselesi...

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarına yapacağı operasyon adım adım yaklaşıyor. Bugün ABD askerleri sınırdaki iki üsten ayrıldı, yüzüstü bırakılan terör örgütü YPG sırtlarından bıçaklandıklarını savunuyor.

17.45 : Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, ABD askerlerinin ayrıldığı Tel Abyad yakınlarındaki üssün fotoğraflarını dünyaya servis etti. AP'nin kadraja aldığı karelerde, yalnız başına bekleyen bir terörist göze çarpıyor.

Son dakika... ABD çekiliyor Türkiyenin operasyonu an meselesi...


16.35 : BM Genel Sekreter Yardımcısı Panos Moumtzis: "(TSK'nın Fırat'ın doğusuna yönelik olası harekatı) Türkiye ile çok yakın koordinasyona hazırız."

15.25 : Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: "Türkiye, Suriye'de çok sabırlı ve müttefiklerle uyumlu şekilde hareket etti. Ancak Türkiye, artık bir dakika bile bekleyemez."

14. 55 : Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine olası operasyonu ile ilgili, "Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamaya yönelik eylemlerini biliyoruz ve kabul ediyoruz." dedi.

Suriye’nin toprak ve siyasi bütünlüğü ön koşuluna Türkiye’nin bağlılığını Kremlin’in bildiğini vurgulayan Peskov, “Suriye krizinin çözümünde ve diğer sorunlarda Suriye’nin toprak bütünlüğü başlangıç noktasıdır. Türk meslektaşlarımızın her durumda, her şeyden önce bu ön koşula bağlı kalacağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Peskov, "Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlamaya yönelik eylemlerini biliyoruz ve kabul ediyoruz. Suriye topraklarına sığınabilecek terör unsurlarına karşı koymayı kastediyoruz.” diye konuştu.

14.45 : ABD Başkanı Donald Trump, Fırat’ın doğusunda planlanan harekata onay verip askerleri çekme kararına gelen eleştirilere resmi Twitter hesabından yanıt verdi.

"ABD'nin yıllar önce Suriye'de 30 gün kalması gerekiyordu. Biz kaldık ve görünürde amacı olamayan bir muharebeye gitgide daha derinden battık. Ben Washington'a geldiğimde, DEAŞ bölgede gemi azıya almıştı. DEAŞ halifeliğini çarçabuk yüzde 100 yenilgiye uğrattık. Buna çoğu Avrupa'dan binlerce DEAŞ savaşçısını yakalamamız da dahil. Ama Avrupa onları geri istemedi, 'Sen onları elinde tut ABD' dediler. Ben de dedim ki "HAYIR, size büyük iltimas geçtik ve şimdi bizden onları devasa bedelle ABD hapishanelerinde tutmamızı istiyorsunuz. Onlar yargılamanız için sizindir."

"Yine dediler ki "HAYIR", her zamanki gibi ABD'nin NATO'nun, ticaretin, her şeyin 'kerizi' olduğunu sandılar. Kürtler bizimle birlikte savaştı, ama bunu yapmaları için onlara muazzam para ödendi, donanım verildi. Onlar on yıllardır Türkiye ile savaşıyorlar. Bu savaşta neredeyse 3 yıl beklemede kaldım. Ama artık çoğu aşiretler arası olan bu gülünç ve sonsuz savaşlardan çıkmamızın ve askerlerimizi geri getirmemizin zamanı geldi. BİZİM YARARIMIZA OLAN YERDE SAVAŞACAĞIZ VE SADECE KAZANMAK İÇİN SAVAŞACAĞIZ. Ancak artık bu sonu olmayan saçma savaşlardan çıkmamızın zamanı geldi. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler şimdi bu işe çözüm bulmalılar."

14.00 : Avrupa Birliği (AB), muhtemel operasyonla ilgili Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını anladıklarını ancak siyasi çözümü desteklemeye devam ettiklerini duyurdu.

Birleşmiş Milletler'in (BM) siyasi çözüm sürecini ve Suriye'nin birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediklerinin altını çizen AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijcancic, şunları söyledi:

"Türkiye'nin de parçası olduğu Astana garantörlerine çatışmayı sonlandırmaları için girişimlerini artırmaları, sivillerin korunması ve insani yardıma engelsiz erişim sağlanması için çalışmalarını yoğunlaştırmaları yönündeki çağrımızı yineliyoruz.

Suriye'de siyasi çözüm sağlanmadan mültecilerin geri gönderilmesine ilişkin şartların oluşmadığını görüyoruz."

Son dakika... ABD çekiliyor Türkiyenin operasyonu an meselesi...


13.20 : Suriye Demokratik Güçleri (SDF) çatı ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK, ABD'nin çekilme kararıyla sırtlarından bıçaklandıklarını açıkladı.

Yerel bir televizyona konuşan SDF sözcüsü, ABD'nin kendilerine Türkiye'nin muhtemel operasyonu için güvence verdiğini savundu ve "Washington'ın kararı bir sürpriz ve sırtımızdan bıçaklandık diyebiliriz" dedi.

12.55: Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, "Operasyon her an olabilir. Ancak ABD güçlerinin çekilmesinin beklenmesi muhtemel" dedi.

SURİYE'DEKİ AMERİKAN VARLIĞI

12.15 : Anadolu Ajansı: ABD'nin Suriye iç savaşına dahli, Eylül 2014'te terör örgütü DEAŞ'a yönelik hava saldırılarıyla başladı. Yükselen DEAŞ tehdidi karşısında ABD, YPG/PKK'yı kara gücü olarak konumlandırdı. Aynı dönemde başlayan hava desteğiyle YPG/PKK, Ocak 2015'te Aynularab'dan (Kobani), Haziran 2015'te Tel Abyad'dan DEAŞ'ı çıkararak buraları işgal etti.

Ankara'nın tüm uyarılarına rağmen ABD ordusu YPG/PKK'nın büyümesine ve yayılmasına tüm imkanlarıyla yardımcı oldu. YPG/PKK, 2015'in sonunda Fırat Nehri'nin batı yakasına geçti.

ABD, bu süreçte Haseke'nin Rümeylan ilçesinde bir hava üssü inşa etti. Nisan 2016'dan itibaren kara yoluyla Irak'tan ve hava yoluyla Rümeylan'a askeri sevkiyatlar başladı. Binlerce ağır silah, zırhlı araç, tanksavar, silah ve mühimmat akışı sayesinde YPG/PKK, iki yıl içinde ülkenin yaklaşık üçte birini işgal etti.

Aynı süre içinde ABD de YPG/PKK'nın işgal alanlarında üsler kurdu.

Haseke, Rakka, Deyziyor, Münbiç ve Tel Abyad bölgelerinde toplam 18 askeri nokta kuran ABD, buralarda 2 bin civarı askeri personel bulunduruyordu.

Ekim 2017'de DEAŞ'ı Rakka ve Deyrizor'un büyük kısmından çıkaran ABD, bu dönemden sonra üs kurma faaliyetine hız verdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçen yıl Suriye'deki askeri varlığını çekmek istediğini açıklamasına rağmen Washington, bu ülkedeki askeri varlığını sürdürdü.

11.30 : Demirören Haber Ajansı, tahliye edilen Rasulayn'ın batısındaki ABD üssünün fotoğraflarını servis etti. Üsteki malzemelerin kamyonet türü araçlara yüklenerek bölgeden götürüldüğü gözlendi.

11.00 : ABD askerlerinin boşalttığı üsten ilk fotoğraflar yayınlandı.

10.45 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a basın toplantısında Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Nehri'nin doğusuna muhtemel operasyon soruldu. Erdoğan, canlı yayında çekilmenin başladığını açıkladı:

"Bu konuyla ilgili olarak, akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkan'ın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette. Şu anda buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyor, yürütecekler.

Zaten biliyorsunuz yeni bir şey değil, bayağı geçmişi olan bir şey. Sayın Başkan Trump, bu konuyla ilgili talimatı vermişti, çekilmeyi emretmişti fakat bu biraz gecikti. Gecikmeye rağmen bu arada gerek Amerikalı gerekse bizim heyetimiz bölgede görüşmelerini hep yaptılar, yapıyorlardı. Şimdi dün akşamki görüşmeden sonra da yine bu görüşmeler aynı kararlılıkla devam edecek. Zira bizim verilmiş bir kararımız var.

Hep söylediğimiz söz, 'Bir gece ansızın gelebiliriz' demiştik ve bu kararlılığımızı devam ettiriyoruz. Çünkü terör örgütlerinin ülkemize yönelik bu tehditlerini daha fazla kabul etmemiz, kabullenmemiz asla mümkün değil."

10.40 : Suriye Demokratik Güçleri (SDG) çatı ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK, ABD'nin çekilme kararına ateş püskürdü.

Teröristler, "Güvenlik mekanizması ve akabinde mevzilerin yıkılmasına rağmen, ABD güçleri sorumluluklarını yerine getirmedi ve bölgenin savaş alanına dönmesine izin vererek sınırdan çekilmeye başladı. SDG, kuzeydoğu Suriye'yi ne pahasına olursa olsun korumaya kararlı" mesajını paylaştı.

10.25 : ABD ordusu, Tel Abyad ve Rasulayn'daki iki gözlem noktasındaki askerlerinin tahliye edildiğini duyurdu.

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li yetkilinin açıklamasında, en dikkat çekici cümle 'Amerikan güçlerinin YPG'li teröristleri savunmayacağı' oldu.

Türkiye-Suriye sınırındaki Tel Abyad, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin hemen karşısında yer alıyor. Rasulayn'ın bulunduğu konum ise, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısı.

10.10 : Fırat’ın doğusuna yönelik operasyonda TSK’nın yanında yer alacak olan Özgür Suriye Ordusu, ağır silahlar ve roketlerin kullanıldığı tatbikatıyla savaş provası yaptı. ÖSO’nun özel kuvvetler komutanı Seyf Ebubekir, "Ankara’dan emir bekliyoruz. Talimat doğrultusunda Fırat’ın doğusuna geçip PKK’nın kökünü kazıyacağız" dedi. ÖSO güçleri Türkiye'nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarına katılmıştı.

09.50 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan operasyon mesajı:

"Suriye’deki krizin başından beri bu ülkenin toprak bütünlüğünü destekledik,bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz. Bölgeyi teröristlerden temizleyerek ülkemizin bekasını ve güvenliğini sağlamaya kararlıyız. Suriye’ye de huzur, barış ve istikrarın gelmesine katkı sağlayacağız."

Son dakika... ABD çekiliyor Türkiyenin operasyonu an meselesi...

09.45 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın gerçekleştirdiği telefon görüşmesinden sonra açıklama yapan Beyaz Saray, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek" dedi.

Bu açıklamadan saatler sonra Suriye'nin kuzeyindeki ABD askerlerinin çekilmeye başladığı bildiriliyor. Yerel kaynaklar, terör örgütü YPG ve PKK'ya destek için Suriye'nin kuzeyinde bulunan askerlerin bölgeden ayrılmaya başladığını aktarıyor.

Yerel kaynaklara göre, ABD birlikleri Rasulayn'daki mevzilerinden sekiz kilometre içeriye çekiliyor.

Ankara, uzun süredir Suriye sınırına bir güvenli bölge kurulması ve terör unsurlarının temizlenmesi için operasyon yapacağını vurguluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu operasyonun sinyalini vermişti.

09.40 : Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden "Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak" mesajını paylaştı.

09.30 : Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmeleri gün boyunca canlı blogla aktarıyor olacağız.

Çin'deki dev hortum yıktı geçtiÇin'in kuzeyinde Baotou kentinde hortum bir tatil yöresinde bazı yapıları yerle bir etti. O anlar cep telefonunun kamerasıyla görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber