Geri Dön

Son dakika... Dünya şokta! Terör örgütü lideri Bağdadi'yi ellerinden kaçırdılar

Suriye ordusunun bir günde geri aldığı Ebu Kemal ilçesinde bulunan IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin yakalanamadığı bildiriliyor. ABD'nin başını çektiği IŞİD karşıtı koalisyon, ellerinde Bağdadi'nin yerini gösteren herhangi bir bilgi olmadığını açıkladı.

Son dakika... Dünya şokta! Terör örgütü lideri Bağdadi'yi ellerinden kaçırdılar

Suriye-Irak sınırındaki Ebu Kemal'i dün geri alan Suriye ordusu, terör örgütü IŞİD'in lideri Ebubekir el Bağdadi'yi elinden kaçırdı. Hizbullah kaynakları, Bağdadi'nin operasyon sırasında Ebu Kemal'de bulunduğunu ancak yakalanamadığını duyurdu. Reuters haber ajansı, gelişmeyi 'acil' koduyla dünyaya geçti.

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet ilan eden Bağdadi, yüzünü ilk ve son kez verdiği hutbe sırasında gösterdi.

ABD'nin başını çektiği IŞİD karşıtı koalisyondan yapılan açıklamada ise, ellerinde Bağdadi'nin bulunduğu yeri gösteren bir bilgi olmadığı ilan edildi.

Rusya yaz mevsimi başında Bağdadi'nin hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamış ancak bu bilgi doğrulanamamıştı.

IŞİD'den kontra saldırı

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye'deki son kalesi Ebu Kemal'i dün kaybeden teröristlerin bugün bir karşı saldırı düzenlediğini ve ilçenin yarısını geri aldığını bildiriyor.

Çöl savaşı bekleniyor

Suriye ve Irak ordu birlikleri, sınırdaki El Kaim ve Ebu Kemal'i birkaç gün arayla IŞİD'den kurtararak terör örgütünün elindeki son büyük ilçeleri de katil sürüsünden temizlemiş oldu.

Elinde yalnızca Fırat Nehri havzasındaki birkaç kasaba kalan IŞİD'in son militanlarının çöle kaçtığı tahmin ediliyor. Irak ve Suriye orduları, geniş bir alanı kaplayan çöl bölgesine operasyona hazırlanıyor.

Halifelik bir yılda çöktü

Irak ve Suriye'deki topraklarının yüzde 90'ını kaybeden terör örgütü, geçen yıldan bu yana büyük bir çözülme yaşadı.

17 Ekim 2016'da teröristlerin elindeki en büyük kent olan Musul'u kurtarmak için başlayan operasyon, dokuz ay sonra hedefine ulaştı ve tarihi şehir 9 Temmuz'da geri alındı.

Musul'un ardından Telafer kurtarıldı, Ekim ayı içerisinde ise katil sürüsünün son kalesi Havice ilçesi teröristlerden tamamen temizlendi.

Suriye'de ise Şubat 2017'de terör örgütünün en batıdaki kalesi El Bab Türkiye'nin sınır ötesi harekatıyla geri alındı. El Bab'ın düşmesi domino etkisi yarattı, Fırat Nehri boyunca elinde tuttuğu her yeri kaybeden örgüt fiili başkent ilan ettiği Rakka'yı ise Ekim ayında yitirdi. Hemen peşinden doğudaki son büyük kalesi Deyr ez Zor da düştü.

Katil sürüsünün elinde tuttuğu tüm toprakları yitirmesiyle, gerilla taktiğine geçiş yapması bekleniyor.

Beş kıta, 30'dan fazla ülke

IŞİD, Mayıs ayından bu yana İspanya, İngiltere, ABD, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırılar düzenledi. bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'ü aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

Korgeneral Osman Erbaş şehit olduTürkiye, Bitlis'ten gelen haber ile kahroldu. Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığı olayda 10 askerimiz şehit oldu. Şehit olan askerlerimizden birinin Elazığ'daki 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet