Geri Dön
Kültür SanatSon dakika: Efsane oyuncu Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti!

Son dakika: Efsane oyuncu Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti!

Son dakika haberine göre, Fransız oyuncu Jean-Paul Belmondo yaşamını yitirdi. Belmondo 88 yaşındaydı.

Son dakika: Efsane oyuncu Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti!

AFP'nin aktardığına göre, Fransız oyuncu Jean-Paul Belmondo yaşamını yitirdi. Belmondo 88 yaşındaydı. İtalyan kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1933'te Paris'in batısındaki Neuilly-sur-Seine'de doğan Belmondo, 1960'lar ve 1980'lerin en büyük Fransız film yıldızlarından biri olarak kabul ediliyor.

YENİ DALGA'NIN SEMBOLÜ

1958'de Marc Allégret'in yönettiği Sois belle et tais-toi'deki ilk küçük rolüyle sinemaya ilk adımlarını atan Jean Paul Belmondo bu filmde Alain Delon ile de tanışmıştı. Jean-Paul Belmondo ilerleyen tarihlerde Godard, Truffaut, Melville veya Becker gibi dönemin önemli yönetmenlerinin filmlerinde rol aldı. Fransız Yeni Dalga ekolünün sembol oyuncusu haline gelen Belmonodo, 1960'lı yıllardan itibaren sanat dünyasının aranan yüzü oldu.

AVRUPA SİNEMASININ YILDIZI

Fransız izleyiciler tarafından Bébel olarak da anılan Jean Paul Belmondo ülkenin en büyük gişe yıldızlarından biri oldu. Hırpalanmış yüzü ile dikkat çeken Belmondo filmlerde bir dönem birlikte rol aldığı Alain Delon'un keskin hatlarıyla tezat oluşturuyordu. Delon gibi, Belmondo da Godard'ın aralarında Kadın Kadındır ve Pierrot le Fou'nun da yer aldığı filmlerle silinmez iz bıraktı. Dönemin Avrupa film yapımcılığının seçkin kuşağının önemli bir figürü haline geldi.

Yeni Dalga filmi Breathless'ta (Serseri Aşıklar) başrolde yer alarak dünya çapında şöhrete kavuşan Belmondo, 90'ın üzerinde filmde rol aldı, pek çok ödül kazandı.

Son dakika: Efsane oyuncu Jean-Paul Belmondo hayatını kaybetti

Ayrıntılar geliyor...

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler