Geri Dön
DünyaSon dakika... Esed rejimi, terörist YPG/PKK'nın ele geçirdiği Tay Mahallesi'ni geri almayı hedefliyor

Son dakika... Esed rejimi, terörist YPG/PKK'nın ele geçirdiği Tay Mahallesi'ni geri almayı hedefliyor

Esed rejimi yetkilileri, terör örgütü YPG/PKK'nın Kamışlı'da çatışarak ele geçirdiği Tay Mahallesi'nin seçimlerden sonra geri alınacağını söyledi. Yerel kaynaklar, Esed rejimi askeri yetkililerinin, mahalledeki rejim yandaşları Şebbiha milislerinin öfkesini yatıştırmak için en kısa sürede mahallenin kontrolün tekrar ele geçirileceğini taahhüt ettiği belirtiliyor.

Son dakika... Esed rejimi, terörist YPG/PKK'nın ele geçirdiği Tay Mahallesi'ni geri almayı hedefliyor

 

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Haseke Valisi Gassan Halil, Kamışlı ilçesinde aralarında Tay aşiretinin de bulunduğu bölgedeki aşiret liderleriyle bir araya geldi. Vali Halil, görüşmede aşiret liderlerine mahalleyi seçimlerden sonra geri alacakları sözünü verdi. 

Öte yandan Esed rejiminin Ulusal Güvenlik Daire Başkanı Ali Memluk'ün bir temsilcisinin 1 Mayıs'ta Kamışlı Havaalanı'nda terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşlarıyla toplantı düzenlediği bildirildi. 

Tay Mahallesi'nden teröristlerin çekilmesini isteyen temsilcinin, çekilmeme durumunda teröristlere bunun sonuçlarına katlanacakları uyarısında bulunduğu kaydedildi. 

Yerel kaynaklar, Esed rejimi askeri yetkililerinin, mahalledeki rejim yandaşları Şebbiha milislerinin öfkesini yatıştırmak için en kısa sürede mahallenin kontrolün tekrar ele geçirileceğini taahhüt ettiği belirtiliyor. 

ESED REJİMİ İLE TERÖR ÖRGÜTÜ YPG/PKK'NIN KAMIŞLI'DAKİ KONUMLARI 

Kamışlı ilçe merkezi, 20-25 Nisan'da YPG/PKK'lı teröristlerle Esed rejimine bağlı "Difa El-Vatani (Ulusal Güvenlik)" adlı silahlı milis gücü arasındaki şiddetli çatışmalara sahne olmuştu. 

İki taraftan da onlarca kişinin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı çatışmalarda, YPG/PKK'lı teröristler, rejim güçlerinin kontrolündeki Tay Mahallesi'ni 23 Nisan’da ele geçirmişti. 

Bu sürede Esed rejimi güçlerinin mahalleyi tekrar kontrolüne almaya çalışması çatışmaları şiddetlendirirken, mahalle sakinleri evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. 

Rusya ara buluculuk yapmak için devreye girmiş, varılan anlaşmada, teröristlerin mahalleden çekilmesi ve yerlerine Esed rejimine bağlı polislerin gelmesi kararlaştırılmıştı. 

Anlaşmanın uygulanması için teröristlere bir gün süre verilmiş fakat YPG/PKK'lılar bölgeden çekilmeye yanaşmamıştı. 

Terör örgütünün mahalleyi ele geçirmesinin ardından rejim güçlerinin kent merkezindeki varlığı sadece Halko Mahallesi, "Güvenlik Karesi" olarak bilinen askeri bölge ve havalimanıyla sınırlı bulunuyor.

Sarıyer'de işe gitmek için evden çıkan genç kıza, sokak köpekleri saldırdıSARIYER'de işe gitmek için evden çıkan 25 yaşındaki Hatice Ağır'a, sokak köpekleri saldırdı. Çevredekiler tarafından kurtarılan genç kız, Bir anda koşmaya başladılar. Beni yere düşürdüler. Sonrasını hatırlamıyorum dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet