Dünya Son dakika! Filipinler'de askeri uçak düştü

Son dakika! Filipinler'de askeri uçak düştü

04.07.2021 - 09:11 | Son Güncellenme:

Filipinler'in güneyinde askeri uçak iniş sırasında düştü. Genelkurmay Başkanı General Cirilito Sobejana, şimdiye kadar 50 kişinin kurtarıldığını açıkladı

Son dakika Filipinlerde askeri uçak düştü

Filipinler'de çoğu asker 90'dan fazla kişiyi taşıyan askeri nakliye uçağı düştü.

Haberin Devamı

Ordudan yapılan açıklamada, 50 kişinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı, 29 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı, 17 kişidense haber alınamadığı kaydedildi.

Sulu birleşik Görev Gücü'nün açıklamasında, "Birkaç askerin yere çarpmadan önce uçaktan atladığı görüldü, bu da onları çarpışmanın neden olduğu patlamadan korudu" denildi.

Jolo adasındaki olay yerinde enkazdan alevler ve dumanların yükseldiği görüldü.

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, C130 Hercules tipi uçağın pisti pas geçtiğinde Jolo Havalimanı'na inmeye çalıştığını söyledi.

Resmi haber ajansı, yakında birkaç binanın bulunduğu ormanlık bir alanda yanan enkazın fotoğraflarını yayınladı.

Jolo kasabasına birkaç kilometre uzaklıkta yerel saatle 11:30'da düşen uçak, güneydeki Mindanao adasındaki Cagayan de Oro'dan asker taşıyordu.

Haberin Devamı

Genelkurmay Başkanı Cirilito Sobejana gazetecilere verdiği demeçte, "Pisti kaçırdı, yeniden havalanmaya çalıştı ama başaramadı" dedi.

Askerler, Ebu Seyyaf grubu gibi İslamcı militanlarla mücadele etmek için ordunun Filipinler'in güneyindeki artan varlığının bir parçasıydı.

Yetkililer, uçağın saldırıya uğradığına dair bir işaret bulunmadığını ve kurtarma operasyonu tamamlandıktan sonra olayın nedenine ilişkin soruşturmanın başlayacağını söyledi.

Fransız haber ajansı AFP, uçaktakilerin çoğunun temel askeri eğitimini henüz yeni tamamladığını bildirdi.

Kaynak: BBC Türkçe