Geri Dön

Son dakika... Irak ordusu son darbeyi vuruyor! Saldırı başladı...

Musul, Telafer ve Havice'yi birkaç ay içinde terör örgütü IŞİD'den geri alan ordu birlikleri, Suriye sınırındaki Rava ve El Kaim'e doğru saldırıya geçti.

Son dakika... Irak ordusu son darbeyi vuruyor! Saldırı başladı...

Irak'ta terör örgütü IŞİD'in kökünün tamamen kazınması için düğmeye basıldı. Hazırlıklarını tamamlayan ordu birlikleri, Suriye sınırındaki Rava ve El Kaim'e doğru bu sabah saldırdı.

Savaş uçaklarının bombardımana başladığını belirten Irak ordusu, resmi açıklamasında "Güvenlik güçlerimiz şimdi sizi özgürleştirmek için geliyor" dedi. Hem Rava hem de El Kaim Fırat Nehri havzası üzerinde yer alıyor.

Irak ordusu aslında haftalardır operasyon için hazırlık yapıyordu ancak Mesut Barzani yönetiminin bağımsızlık referandumuna gitmesi, ülkenin alt üst olmasına yol açtı. Bağdat, yüzlerce asker ve milisi Kerkük ve diğer tartışmalı kentleri Barzani'den geri almak için kuzeye kaydırdı. Dolayısıyla IŞİD operasyonu geç başlamış oldu.

Kanlı örgüt, elindeki en büyük kent Musul'u yaklaşık dokuz ay direndikten sonra 9 Temmuz'da kaybetmişti. Musul'un hemen ardından Türkmen ilçesi Telafer ve peşinden de Kerkük'ün batısı Havice teröristlerden temizlenmişti.

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet ilan eden katil sürüsü, Irak ve Suriye'de işgal ettiği toprakların yüzde 80'den fazlasını yitirmiş durumda.

Suriye'de de benzer bir tablo var. Fiili başkenti Rakka'yı geçen hafta kaybeden teröristler, Fırat Nehri havzasında Irak sınırına doğru sıkışmış halde. Deyr Ez Zor'un da kısa sürede geri alınması bekleniyor.

Düzce'de zift yüklü tanker devrildiDüzce'nin Kaynaşlı ilçesinde, zift yüklü tankerin devrilmesi sonucu sürücü yaralandı. Kaza nedeniyle D-100 karayolu Ankara istikameti ulaşıma kapandı. Bu yöne giden araçlar TEM Otoyolu’na yönlendirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet