Geri Dön

Son dakika... Irak'ta IŞİD'e son saldırı! Bu sabah başladı

Günlerdir kuşatma altında tutulan Fırat Nehri kıyısındaki Rava kasabasını kurtarmayı hedefleyen ordu birlikleri, hemen ardından çöl savaşına girişecek.

Son dakika... Irak'ta IŞİD'e son saldırı! Bu sabah başladı

Kanlı terör örgütü IŞİD'in son kalesi El Kaim'i geçen hafta geri alan Irak ordusu, Fırat Nehri kıyısındaki Rava kasabasına bu sabah saldırı başlattı.

Günlerdir kuşatma altında tutulan kasaba, çöl savaşı öncesindeki son yerleşim yeri olma özelliğini taşıyor.

Irak ve Suriye'den kazınmak üzere olan katil sürüsü, sınırın Suriye tarafındaki son kalesi Ebu Kemal'e dün kontra saldırı düzenledi. Terör örgütü, ilçede savaşan militanlarını gösteren bir video görüntüsünü sosyal medya hesaplarında paylaştı.

Ebu Kemal'in yarısını işgal eden teröristlere yeni bir operasyon yapılması bekleniyor.

Bağdadi'yi ellerinden kaçırdılar

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi'nin Perşembe günü kurtarılan Ebu Kemal'de olduğu, dün duyurulmuştu. Hizbullah kaynakları, Bağdadi'nin operasyon sırasında ilçede bulunduğunu ancak yakalanamadığını açıklamıştı.

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet ilan eden Bağdadi, yüzünü ilk ve son kez verdiği hutbe sırasında gösterdi.

Rusya yaz mevsimi başında Bağdadi'nin hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamış ancak bu bilgi doğrulanamamıştı.

Çöl savaşı bekleniyor

Elinde yalnızca Fırat Nehri havzasındaki birkaç kasaba kalan IŞİD'in son militanlarının çöle kaçtığı tahmin ediliyor. Irak ve Suriye orduları, geniş bir alanı kaplayan çöl bölgesine operasyona hazırlanıyor.

Halifelik bir yılda çöktü

Irak ve Suriye'deki topraklarının yüzde 90'ını kaybeden terör örgütü, geçen yıldan bu yana büyük bir çözülme yaşadı.

17 Ekim 2016'da teröristlerin elindeki en büyük kent olan Musul'u kurtarmak için başlayan operasyon, dokuz ay sonra hedefine ulaştı ve tarihi şehir 9 Temmuz'da geri alındı.

Musul'un ardından Telafer kurtarıldı, Ekim ayı içerisinde ise katil sürüsünün son kalesi Havice ilçesi teröristlerden tamamen temizlendi.

Suriye'de ise Şubat 2017'de terör örgütünün en batıdaki kalesi El Bab Türkiye'nin sınır ötesi harekatıyla geri alındı. El Bab'ın düşmesi domino etkisi yarattı, Fırat Nehri boyunca elinde tuttuğu her yeri kaybeden örgüt fiili başkent ilan ettiği Rakka'yı ise Ekim ayında yitirdi. Hemen peşinden doğudaki son büyük kalesi Deyr ez Zor da düştü.

Katil sürüsünün elinde tuttuğu tüm toprakları yitirmesiyle, gerilla taktiğine geçiş yapması bekleniyor.

Beş kıta, 30'dan fazla ülke

IŞİD, Mayıs ayından bu yana İspanya, İngiltere, ABD, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırılar düzenledi. bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'ü aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

Kasadaki paraları sayarken şans eseri fark etti!Kırklareli'nin Vize ilçesinde market sahibi Okan Er, hatalı basım olduğunu öne sürdüğü sağ üst köşesinde '50' yerine '5' yazan 50 TL'lik banknotu satışa çıkardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet