Geri Dön

Son dakika... Kalın'dan kritik görüşme açıklaması!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin Arjantin'de görüşebileceğini duyurdu.

Son dakika... Kalın'dan kritik görüşme açıklaması!

Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldüğü 2 Ekim'den bu yana ilk kez Arjantin'deki G-20 Zirvesi'ne katılmak üzere yurt dışına çıkacağının açıklanmasının ardından gözler 30 Kasım-1 Aralık'ta gerçekleşecek zirve kapsamında yapılacak ikili görüşmelere çevrildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, programa göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Prens Muhammed bin Selman'ın ikili görüşme yapabileceğini bildirdi.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'na yapacağı evlilik için gerekli bazı evrakları almak üzere girmiş, ancak konsolosluktan bir daha çıkamamıştı. Olaydan 18 gün sonra başkonsolosluktaki "arbede"de öldürüldüğü Suudi yetkililerce açıklanan Kaşıkçı'nın cesedi ise ortaya çıkarılmamıştı. Bu süreçte olayla ilgili Türkiye'de soruşturma başlatılırken, 11 Ekim'de soruşturmaya ABD de dahil olmuştu.

Kral ile iki, Veliaht Prens ile bir kez telefonda görüştü

Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili şüpheleri Cumhurbaşkanı Erdoğan pek çok kez konuşmalarında gündeme getirmiş, cinayetle ilgili olarak Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz ile iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. İlk kez olaydan 13 gün sonra görüşen Erdoğan ile Selman Bin Abdulaziz, olayın soruşturulması çerçevesinde ortak çalışma grubu oluşturulmasına karar vermişti.

İki lider arasında bir sonraki görüşme ise "soruşturmanın gidişatı" hakkında 20 Ekim'de yine telefon ile yapılmıştı. Aynı günlerde Kaşıkçı'nın ortadan kaybolmadan önce Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye gelen özel timde yer alan 2 kişinin direkt olarak Prens Selman'a bağlı olduğu ortaya çıkmış; Selman'ın cinayetten haberdar olduğu iddiası gündeme getirilmişti.

Bu iddiaların ardından 24 Ekim'de Erdoğan ilk kez Veliaht Prens bin Selman ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş; görüşmede tarafların cinayetin aydınlatılması için atılması gereken adımları ele aldığı duyurulmuştu. 25 Ekim'de ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suudi Kral ile aynı konuyu görüştüğü açıklanmıştı.

"Prensten bahsedilmedi"

Erdoğan, 3 Kasım'da Washington Post gazetesinde bir yazı kaleme almış, yazıda Suudi Kralı Selman Bin Abdülaziz'in cinayet emrini verdiğine inanmadığını ifade etmiş, ancak "Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrinin Suudi hükümetinin üst kademelerinden geldiğini biliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bu sözlerle 33 yaşındaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ı işaret ediyor olabileceği yorumları yapılmış ancak bu yorumlara hem Türk hem Suudi yetkililer tarafından itiraz edilmiş, Erdoğan'ın yazısında Prens'ten bahsetmediği vurgulanmıştı.

Trump-Erdoğan görüşmesi

11 Kasım'da 1. Dünya Savaşı'nın 100. yıldönümü dolayısıyla Paris'te yapılan törenlere katılan ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez Kaşıkçı konusunu ele almış, cinayete nasıl tepki verileceğini konuşmuşlardı. 18 Kasım'da yine Washington Post Gazetesi'nde "CIA, Prens Bin Selman'ın Kaşıkçı'nın suikast emrini verdiği sonucuna ulaştı" ifadesine yer verilmiş, Trump ise "Şu an itibariyle onun (Bin Selman'ın) bunda bir rolü olmadığı bize söylendi. Neler söyleyeceklerini bekleyeceğiz" açıklamasını yapmıştı.

Selman ile bir araya gelebilirler

Geçtiğimiz günlerde Suudi Prens'in, 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde G-20 zirvesine katılmak üzere Arjantin'e gideceği açıklandı. Bu ziyaret, Prens'in Kaşıkçı cinayetinin ardından yapacağı ilk yurt dışı ziyareti olacağı için büyük önem arz ediyor. Kremlin'den önceki gün yapılan açıklamada, zirvede Putin ile bin Selman'ın ikili bir görüşme gerçekleştirebileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı İbrahim Kalın da Arjantin'deki programa göre Erdoğan ile Prens Muhammed bin Selman'ın bir araya gelebileceğini kaydetti.

G-20 Zirvesi'ne ABD Başkanı Donald Trump'ın da katılacağı biliniyor. Zirvede Erdoğan, Trump ve Prens Salman'ın 3'lü olarak da bir araya gelebileceği belirtiliyor.

MSB'den Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası-2020 Tatbikatı açıklamasıMilli Savunma Bakanlığı, Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel Akdeniz Fırtınası-2020 Tatbikatı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde başarıyla devam ettiğini ve Tatbikatın “Seçkin Gözlemci Günü” yarın icra edileceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber