Geri Dön

Son dakika... Kritik zirvenin tarihi belli oldu!

Suriye Ulusal Kongresi'nin Soçi'de 29-30 Ocak'ta yapılacağı açıklandı.

Son dakika... Kritik zirvenin tarihi belli oldu!

Rus Ria haber ajansı, Kazakistan Dışişleri Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde, Suriye Ulusal Kongresi'nin Soçi'de 29-30 Ocak'ta yapılacağını duyurdu.

Türkiye, terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD'nin Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmasına karşı çıkıyor.

Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin ‘temsil ve katılımcı’ bağlamında Cenevre’den farklı olmasını umduklarını hafta başında söyleyen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD’nin ülkesinde DAEŞ’e karşı desteklediği PYD'yi “vatan haini” olarak nitelendirmişti.

Esad, kongrede her konunun tartışılabileceğini ancak yeni anayasa ve seçimlerin öncelik olduğunu da vurgulamıştı.

Suriye konulu 8. Astana toplantısı sürüyor

Kazakistan'da Suriye konulu 8. Astana toplantısının ikinci ve son gününde askeri muhalefet heyeti, Rusya'dan tutukluların serbest bırakılması, kayıp kişilerin aranması, cenazelerin teslim edilmesi konularında ilerleme sözü aldıklarını ve Rus heyete Beşşar Esed rejimi ve terör örgütü PYD/PKK'nın hukuksuz eylemlerine ilişkin belgeler sunduğunu açıkladı.

Muhalifler, Rus heyeti başkanı Lavrentiev'e Suriye ziyareti sırasında Putin ile yürümek isteyen Esed'in bir Rus komutan tarafından engellendiği anın fotoğrafını göstererek "Suriye'deki durumun özeti budur" mesajı verdi

8. Astana görüşmelerinin sonuç bildirisinin okunacağı ana toplantının kısa süre içinde başlaması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet