Geri Dön

Son dakika... Somali'de Türklere bombalı saldırı! Çok sayıda yaralı var

Reuters'ın geçtiği son dakika haberine göre, ülkenin kuzeyindeki Afgoye'de Türk müteahhitler ve Somalili polislerin yemek yediği yere bomba yüklü araç daldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Somali'deki terör saldırısında 6 Türk ve 9 Somali vatandaşı olmak üzere 15 kişi yaralandı" dedi. Koca, yaralı Türk vatandaşlardan 2'sinin durumunun ciddi olduğunu ve ameliyatlarının devam ettiğini söyledi.

Son dakika... Somali'de Türklere bombalı saldırı! Çok sayıda yaralı var

Son dakika gelen habere göre, Afrika ülkesi Somali'de Türkleri hedef alan bir bombalı saldırı düzenlendi.

Somali polisi, patlamanın Türk inşaat şirketinin bulunduğu ülkenin kuzeyindeki Afgoye'de geçekleştiğini açıkladı.Bomba yüklü araç, Türk mühendisler ve Somalili polislerin öğle yemeği yediği lokantaya sürülüp infilak ettirildi.

Terör saldırısında altısı Türk dokuzu Somalili olmak üzere 15 kişinin yaralandığı bilgisini veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaralı Türklerden ikisinin durumunun ağır olduğunu söyledi. Ağır yaralıların ameliyatları sürüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından "Somali’deki saldırı terörün çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koydu. Bu alçak saldırılar terörle mücadelemizde bizi asla yıldıramaz. Somalili kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum, durumlarını yakından takip ediyoruz" dedi.

Son dakika... Somalide Türklere bombalı saldırı Çok sayıda yaralı var

Dışişleri Bakanlığı ise, "Somali’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen ve altı Türk vatandaşının yaralandığı terör saldırısını lanetliyoruz" açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından, "Bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir" mesajını paylaştı.

Reuters'a konuşan görgü tanığı Farah Abdullahi, "Çok güçlü bir patlama duyduk, hemen ardından gökyüzüne dumanlar yükseldi. Patlamadan önce, çok sayıda Türk mühendis ve zırhlı araçlı Somali polisi olay yerindeydi" dedi.

Bombalı aracın infilak ettirildiği Afgoye, başkent Mogadişu'ya 30 kilometre mesafede.

Saldırıyı henüz üstlenen yok ancak olağan şüpheli El Kaide bağlantılı terör örgütü Eş Şebab. Terör örgütü, 2019'un son günlerinde Somali'nin başkenti Mogadişu'da yine Türk vatandaşlarını taşıyan konvoyu hedef alan bir bombalı saldırı düzenlemişti. Kalabalık bir caddede patlatılan bomba yüklü araç, ikisi Türk 81 kişi yaşamını yitirmesine yol açmıştı. Saldırının ardından ağır yaralı 15 kişi tedavi için Türkiye'ye getirilmişti.

Son dakika... Somalide Türklere bombalı saldırı Çok sayıda yaralı varKatil sürüsü Eş Şebab, sesli bir mesajla doğrudan Türkleri hedef aldığını ilan etmiş ve yerel halktan özür dilemişti.

Somali ve çevresini yıllardır kan gölüne çeviren Eş Şebab, 2010'da El Kaide'ye bağlılık bildirmişti.

Somali'de 1988'de yılında başlayan iç savaş 20 yıl sürdü. 20 yıllık iç savaşın ardından ülke hala istikrara kavuşamadı. Dünyanın en tehlikeli toprak parçalarından biri olarak kabul edilen Somali'de, hükümetin kontrol sağlayamadığı bölgelerin neredeyse dörtte üçü Eş Şebab terör örgütünün hakimiyeti altında.

Son dakika... Somalide Türklere bombalı saldırı Çok sayıda yaralı var


Kuzeybatısında Cibuti, güneybatısında Kenya, kuzeyinde Aden Körfezi ve Yemen ile doğusunda Hint Okyanusu, batısında ise Etiyopya bulunuyor.

Somali'deki uranyum, doğalgaz, demir, bakır, boksit, ve kalay yataklarının çoğu henüz işlenmemiş durumda. Somali petrol açısından da zengin bir ülke. Ancak petrol yatakları işlenemediği için, bunun ülke ekonomisine bir etkisi yok.

Irak'ta koronavirüs nedeniyle okullar 10 gün tatil edildiIrak'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının önüne geçmek için eğitime 10 gün ara verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber