Geri Dön
DünyaSon dakika: Rusya Kremençuk'ta bir AVM'yi vurdu!

Son dakika: Rusya Kremençuk'ta bir AVM'yi vurdu!

Son dakika haberine göre, Rus füzeleri Ukrayna'nın Kremençuk kentinde yoğun bir alışveriş merkezini vurdu. AVM'nin içinde binden fazla kişinin bulunduğu tahmin ediliyor. Rusya’nın Ukrayna’nın Kremençuk kentindeki AVM’ye düzenlediği füze saldırısında can kaybı artıyor. Poltava Bölgesi Askeri Yönetim Başkanı Dmytro Lunin yaptığı açıklamada, AVM’ye düzenlenen saldırıda can kaybının 10’a, yaralı sayısının ise 40 yükseldiğini aktardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Kremençuk'ta kalabalık bir AVM'nin Rus füzeleri tarafından vurulduğunu açıkladı. Zelenskiy, saldırı sırasında alışveriş merkezinde binden fazla kişinin bulunduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanlığı ofisinin başkan yardımcısı Kyrylo Timoşenko'ya göre, alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda can kaybının 10’a, yaralı sayısının ise 40 yükseldiğini aktardı.

"SADECE SIRADAN BİR YAŞAM SÜRMEYE ÇALIŞIYORLARDI"

Zelenskiy Telegram'da yaptığı açıklamada, "İşgalciler içinde binden fazla sivilin bulunduğu bir alışveriş merkezini vurdu" ifadelerini kullandı. Ukrayna lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

Yangın var ve kurtarma ekipleri yangını söndürmeye çalışıyor, kurbanların sayısını hayal etmek imkansız. Rus ordusu için bir tehdit oluşturmuyorlardı. Stratejik bir değeri yok. İnsanlar sadece normal bir hayat yaşamak istedi, işgalcileri bu kadar öfkelendiren de bu. Rusya, çaresizlikten sıradan insanları vurmaya devam ediyor. Makul veya insancıl olmalarını beklemek boşuna.

ALEV TOPUNA DÖNDÜ

Saldırının ardından alışveriş merkezi alev topuna dönerken, hayatta kalanlar dehşet içinde koşarak kaçıştı.

Son dakika: Rusya Kremençukta bir AVMyi vurdu

BELEDİYE BAŞKANI AÇIKLADI: ÇOK KALABALIK BİR BÖLGE 

Güpegündüz gerçekleşen saldırının ardından alışveriş merkezi alevler içinde kaldı.

Son dakika: Rusya Kremençukta bir AVMyi vurdu

Şehrin belediye başkanı Vitaliy Meletskiy, Facebook'ta yaptığı paylaşımda, Rus füzesinin "çok kalabalık" bir bölgeye düştüğünü duyurdu. Meletskiy, olay yerinde olduğunu belirtse de kaç kişinin öldüğünü veya yaralandığını söylemedi.

Son dakika: Rusya Kremençukta bir AVMyi vurdu

Bu, Vladimir Putin'in güçlerinin işgalin 24 Şubat'ta başlamasından bu yana hastaneleri, okulları ve evleri yıktığı Ukrayna'daki savunmasız sivillere karşı gerçekleştirdiği en son saldırı olarak kayıtlara geçti.

Kremençuk, Ukrayna'nın merkezinde, Dnipro Nehri kıyısında yer alan bir sanayi şehri.

 

İNGİLTERE, ABD VE BM’DEN KINAMA

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, Kremençuk’taki AVM saldırısını kınayarak, "Bu dehşet verici saldırı, Rus liderin vahşet ve barbarlığının derinliğini bir kez daha gösterdi. Bir kez daha düşüncelerimiz Ukrayna'daki masum kurbanların aileleriyle birlikte. Putin, davranışının G7 ülkelerinin, Ukrayna'nın yanında durma kararlılığını güçlendirmekten başka bir işe yaramayacağının farkına varmalı" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada, "Dünya, bugün Rusya'nın kalabalık bir Ukrayna alışveriş merkezini vuran füze saldırısından dehşete düştü” ifadelerini kullanarak, ABD'nin Ukrayna'yı desteklemeye devam edeceğini ve Rusya'dan hesap soracağını yineledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric ise saldırı hakkında, "En hafif tabirle içler acısı" ifadelerini kullanarak, “Alışveriş merkezleri ve siviller de dahil olmak üzere her türlü sivil altyapı asla hedef alınmamalıdır” dedi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu AVM’de binden fazla kişinin bulunduğu öne sürmüştü.