Geri Dön

Son Dakika... Rusya ve İran'dan ortak açıklama! Bundan sonraki saldırıda...

ABD'nin Suriye'nin hava üslerini vurmasının ardından Rusya ve İran'dan ortak bir açıklama geldi. Açıklamada ABD'nin kırmızı çizgiyi geçtiği belirtilerek "Bundan sonra her türlü saldırıya karşılık vereceğiz" denildi.

Son Dakika... Rusya ve İran'dan ortak açıklama! Bundan sonraki saldırıda...

Reuters haber ajansı son dakika olarak duyurdu. ABD'nin Akdeniz'deki gemilerinden Suriye'nin iki hava üssünü vurmasının ardındna ABD'ye tepkili Rusya ve İran'ın olduğu müttefik ülkeler ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada "ABD Suriye saldırısıyla kırmızı çizgiyi aştı. Biz yapılacak her türlü saldırıya karşılık vereceğiz" ifadesi kullanıldı.

ABD cuma günü sabaha karşı saat 04.00’te Akdeniz’de bulunan USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden Suriye’nin Şinsar ve El Şayrat askeri üslerini vurdu. Dünyanın gündemine oturan ABD’nin Suriye’yi vurduğu El Şayrat üssüne ait uydu görüntüleri de ortaya çıktı. Görüntüler USS Porter ve USS Ross destroyerlerinden gönderilen Tomahawk uzun menzilli füzelerin düştüğü an ve sonrasında neler olduğunu açıkça gösteriyor.

ABD yedinci yılına giren Suriye’deki iç savaşta ilk kez tek başına harekete geçti. ABD Savaş gemilerinden Suriye’nin Şinsar ve El Şayrat hava üslerine 59 Tomahawk Cruise füzesi ateşlendi.

İdlib'de hafta içinde 70'den fazla insanın kimyasal saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Pentagon Akdeniz'deki savaş gemilerinden Suriye'ye füze fırlattı.

İngiltere, Türkiye, Fransa, Japonya, Hollanda, Suudi arabistan, İsrail, Polonya ve Avustralya gibi devletler operasyona tam destek verdiklerini duyurdu.

Şam rejiminin müttefikleri Rusya ve İran ise ABD’nin saldırısına tepkili... İran’da cuma günü boyunca protestolar vardı. ABD'nin Suriye'yi vurmasına Kuzey Kore'den de şaşırtan bir tepkş gelmişti.

Milliyet'te Gündem (27 Mayıs 2020)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber