Geri Dön

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı! 'U dönüşü', 'utanç', 'aşağılama...'

Son dakika haberlere göre, ABD'nin corona virüsün Çin'deki bir laboratuvardan yayıldığına ilişkin elinde 'kanıt' olduğunu duyurmasına Çin resmi medyası eşi benzeri görülmemiş yanıt verdi. Yeni Zelanda'da 50 gün sonra hiçbir vakaya rastlanmadı, Vietnam'da üç aylık aranın ardından öğrenciler okullarına döndü. Sokağa çıkma ilan etmeden salgını durduran İzlanda'da hayat normale döndü. Pazar günü 10 bin 633 vakayla korkunç bir rekor kıran Rusya'da, bugün de 10 bin 581 corona virüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. İspanya'da bir gün sonra yine 164 can kaybı gerçekleşti.

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı! 'U dönüşü', 'utanç', 'aşağılama...'

Yeryüzünde 3 milyon 585 bini aşkın insan corona virüse yakalandı, can kaybının ilerleyen saatlerde çeyrek milyonu geçmesi bekleniyor. Tüm gelişmeleri canlı blogla aktarıyoruz...

17.00 : ABD'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1142 artarak 68 bin 636’ya yükseldi.

15.10 : ABD'deki Pennsylvania Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, corona virüs salgını sırasında eyaletlerin yeniden açılmasının 233 bin kişinin daha ölmesine yol açabileceğini belirtti.

Yaklaşık 1 milyon 200 bin vakanın görüldüğü ABD'de yapılan Penn Wharton Bütçe Modelİ (PWBM) hesaplamasına göre, kısıtlamalar tam olarak kaldırılmasa bile 233 bin kişi daha bu kararlardan ötürü hayatını kaybedebilir.

Araştırmada diğer yandan 18 milyon işin bu kararlarla kurtarılacağı belirtildi.

PWBM direktörü Kent Smetters, "Bu, bir insan hayatını dolarla ölçtüğümüzü söylemenin acımasız bir yöntemi değil ancak ekonomik kazanımlar için insanların risk aldığı ortada" dedi.

Bu rakam Beyaz Saray'ın hesapladığı 73 bin rakamının çok üzerinde.

15.00 : Hollanda'daki corona virüs vakaları düşüş gösteriyor. Son 24 saatte 199 test pozitif çıktı, corona virüse yakalananların sayısı 40 bin 770 oldu. Can kayıpları ise 26 artışla 5 bin 82 oldu.

14.30 : ÇİN RESMİ MEDYASI ABD'YE ÖFKE KUSTU

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


ABD ve Çin arasındaki corona virüs savaşı sertleşiyor. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Çin'i 'salgının boyutunu gizlemekle' suçlayan bir rapor hazırladı.

Amerikan Associated Press (AP) ajansının haberine göre raporda, Çin'in salgın sonrası ithalatı artırdığı ve tıbbi ürün ihracını azalttığı belirtiliyor.

Raporda Çin ayrıca Ocak ayında Dünya Sağlık Örgütü'nü (WHO) salgın konusunda yeterince bilgilendirmemekle suçlanıyor.

Son günlerde ABD Başkanı Donald Trump, yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, doğrudan Çin'i suçlayan açıklamalar yapıyor. Dışişleri Bakanı Pompeo, dün katıldığı bir televizyon programında, salgının Çin'de bir laboratuvar kaynaklı yayıldığı iddiasını tekrarladı ve "Nereden çıktığı konusunda çok büyük kanıt var" dedi.

Çin ise bugün ABD'ye resmi yayın organlarından yanıt verdi. Çin Komünist Partisinin (ÇKP) resmi yayın organı Global Times'ın bugünkü başyazısında, Pompeo'dan kanıt göstermesi istendi.

Pompeo'nun Wuhan'daki laboratuvar konusunda blöf yaptığı belirtilen yazıda, Trump yönetimi Çin'e karşı 'eşi benzeri görülmemiş bir propaganda savaşına' girmekle suçlandı.

Bir diğer resmi yayın organı People's Daily gazetesi ise, 'ABD'nin Covid-19 salgını için tazminatı gündeme getirmesi insanlık medeniyeti için bir utanç' başlığını taşıyan bir başyazıyla okurlarının karşısına çıktı.

'ABD'li bazı siyasetçilerin salgını siyasileştirmekten tazminat talep etmeye kadar siyasi bir şov haline getirdiğini savunan People's Daily, "ABD tarafından tekrar tekrar sahnelenen kaba güldürü dünya genelindeki insanları şaşırtıyor" dedi.

Trump'ın daha önce Çin'in salgınla mücadele çabalarını ve şeffaflığını övmesi hatırlatılan başyazıda şu ifadeler yer aldı:

"Washington U dönüşü yaptı ve bazı ABD'li politikacılar böyle yaparak kendi gerekli sorumluluklarından kaçabileceğini düşündü. ABD'li siyasilerin yaptıkları uluslararası hukuk ve adaleti aşağılamaktır."

13.20 : Karantina önlemlerinin gevşetildiği bir başka ülke olan Belçika'da, bir günde 80 hasta daha yaşamını yitirdi.

Can kaybının 7 bin 924'e ulaştığı ülkedeki vakalar ise 361 artışla 50 bin 267 oldu.

Belçika'da ilk aşamada bugünden itibaren sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla bazı iş yerleri açılabilecek. Ayrıca, bisiklete binmek ya da en çok üç kişiye kadar grup halinde yürüyüş serbest olacak.

Otobüs ve tren seferlerinin artırılacağı ülkede, toplu taşıma araçlarında 12 yaş üstü için maske kullanımı zorunlu olacak.

Belçika'da Fransızca yayın yapan Le Soir gazetesine konuşan Virolog Erika Vlieghe, normalleşme sürecinde vakaların artabileceğini söylüyor: "İlk Covid-19 dalgasının ne kadar ciddi olduğunu gördük. İkinci olası bir dalgaya karşı hazırlıklı olmamız gerekiyor."

12.55 : İlk vakanın 19 Şubat'ta kayıtlara geçtiği İran'da, can kayıpları 74 artışla 6 bin 277'ye yükseldi. Tahran yönetimi, son 24 saatte 1223 testin daha pozitif sonuç vermesiyle vakaların 98 bin 647'ye çıktığını bildiriyor.

12.10 : İSPANYA'DA 164 ÖLÜ, BERBERLERİN ÖNÜNDE KUYRUK VAR

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


spanya'da bir gün sonra yine 164 can kaybı gerçekleşti. Böylece, 18 Mart'tan bu yana en düşük artış olan günlük can kaybı bugün de tekrarladı.

Olağanüstü hal devam ederken normalleşme sürecinin başladığı Avrupa ülkesinde, ölü sayısı 25 bin 428'e yükseldi.

İspanya'da salgın sırasında en çok günlük ölüm 950 ile 2 Nisan'da kaydedilmişti.

İspanya'da vaka sayılarında da gözle görülür bir düşüş var, son 24 saatte 545 test pozitif çıktı ve toplam vaka 218 bin 11 oldu.

Avrupa ülkesinde başlayan yeni dönem, dört aşamalı normalleşme sürecinin '0 seviyesi' olarak adlandırılıyor. İlk adımda, restoran ve küçük işletmelerin yarım randımanlı açılmasına izin verildi.

Ülkede yasakların hafifletilmesiyle berberlerin önünde kuyruklar oluştu.

Salgınının en az etkilediği Balear ve Kanarya Adaları'ndaki dört adada ise doğrudan '1. seviyeye' geçildi, pazar yerleri, kafeteryaların terasları ve kütüphaneler açıldı.

11.50 : JAPONYA'DA OHAL UZATILDI

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


15 bini aşkın vakanın kayıtlara geçtiği Japonya'da, olağanüstü hal (OHAL) Mayıs ayı sonuna kadar uzatıldı.

Japonya, 7 Nisan'da 7 eyalette, 16 Nisan'da ise ülke çapında OHAL ilan etmişti.

11.35 : SOKAĞA ÇIKMA İLAN ETMEDEN SALGIN BİTTİ

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


Corona virüs salgınını durduran İzlanda'da bugün hayat normale dönmeye başlıyor.

Ülkede, bugün liseler, üniversiteler, kuaförler, dişçiler ve diğer iş yerleri altı haftalık aradan sonra yeniden açılıyor.

İzlanda'nın 360 binlik nüfusunun, salgının kontrol altına alınmasında kısmen de olsa etkili olduğu düşünülüyor.

İzlanda, vakaların sıkı karantinası ve temas kurdukları kişilerin takibi sayesinde sokağa çıkma yasağına ihtiyaç duymadı.

Toplam 19 bin kişinin iki haftalık karantinaya alındığı İzlanda'da ilkokullar, bazı kafe ve restoranlar, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde açık kaldı. 20'den fazla kişinin bir araya gelmesine izin verilmezken, insanların birbirlerine iki metre mesafede durmaları istendi.

İzlanda ayrıca altı haftada 50 bin kişiye, yani nüfusunun yüzde 13'ünden fazlasına test yapmayı başardı.

Ülkede bugüne kadar 1799 vaka tespit edildi, Covid-19 10 can aldı.

11.20 : VİETNAM'DA ÖĞRENCİLER OKULLARA DÖNDÜ

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


Vietnam'da üç aydır kapalı olan okullar yeniden açılmaya başladı. Okullarına dönen öğrenciler, maske takmak zorunda.

Başkent Hanoi'deki Dinh Cong Ortaokulu'nda eğitim gören altıncı sınıf öğrencisi Chu Quang Anh, "Üç ay sonra okula dönmekten, öğretmenlerim ve sınıf arkadaşlarımla birlikte olmaktan dolayı çok heyecanlıyım" diyor.

Öğrencilere okula girişlerde ve sınıflarda ateş ölçümü yapılıyor.

271 vakanın teşhis edildiği Vietnam'da, corona virüs nedeniyle can kaybı kaydedilmedi.

11.05 : SALGIN RUSYA'YI KASIP KAVURUYOR

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


Nisan ayı başlarında yalnızca 5 bin civarında vaka bildiren Rusya'da, kelimenin tam anlamıyla bir corona virüs patlaması yaşanıyor.

Moskova yönetimi, bugün 10 bin 581 testin daha pozitif sonuç verdiğini duyurdu. Böylece, Rusya'daki vakaların sayısı 145 bin 268 oldu.

Rusya, Pazar günü de 10 bin 633 vakayla şimdiye kadar tespit edilmiş en yüksek rakamı açıklamıştı.

Böylece, Rusya'daki vakalar bir ayı doldurmadan yaklaşık 30 kat artmış oldu.

10.05 : Salgının önüne geçen bir başka ülke Güney Kore’de, son 24 saatte sekiz yeni vaka saptandı, iki can kaybı var.

Güney Kore'de toplam Covid-19 vakası 10 bin 801, ölü sayısı 252.

09.55 : CORONA VİRÜSÜ YENEN ÜLKE

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


Yeni Zelanda'da, Mart ayı ortasından bu yana ilk kez hiçbir vaka görülmedi.

50 gün sonra gelen haber ülkede büyük sevince yol açarken, Yeni Zelanda Sağlık Genel Direktörü Dr. Ashley Bloomfield, sonucun bir kutlama sebebi ve tüm ülkenin çabalarının simgesi olduğunu söyledi.

Toplam 1487 vakanın kayıtlara geçtiği Yeni Zelanda'da, Başbakan Jacinda Ardern 27 Nisan'da corona virüse karşı verilen savaşın kazanıldığını açıklamıştı.

09.20 : İTALYA'DA BAYRAM

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


Covid-19 salgınının Avrupa'da en fazla can kaybına neden olduğu ülke olan İtalya, iki aylık sokağa çıkma kısıtlamalarının ardından bugün kademeli olarak yeniden sokaklara geri dönmeye başlıyor.

İtalyanların artık dışarıda egzersiz yapmasına ve aynı bölgedeki akrabalarını, maske takmak koşuluyla, ziyaret etmesine izin verilecek. Ülkedeki parklar da açılırken, restoranlar da paket servis yapabilecek.

Ayrıca 15 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze törenlerine de izi verilecek.

İtalya, corona virüs salgını nedeniyle tüm ülke çapında sokağa çıkma yasağı uygulayan ilk ülke olmuştu.

Ülkede geçen hafta can kaybı son iki ayın en düşük seviyesindeydi, bir haftada 174 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki vaka sayısı 210 bin 717, can kaybıysa 28 bin 884.

İtalya ekonomisininse bu yıl yüzde 9 daralması bekleniyor.

07.00 : TRUMP: 100 BİN İNSAN ÖLEBİLİR

Son dakika... Corona virüs savaşı başladı U dönüşü, utanç, aşağılama...


ABD Başkanı Donald Trump, corona virüse karşı yıl sonuna kadar aşı geliştirileceğinden 'çok emin' olduğunu söyledi. Fox News'a konuşan Trump, ABD"de virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu 100 bin kişinin ölebileceğini belirtti.

Trump, yönetiminin salgının başlangıcında çok yavaş davrandığı şeklindeki eleştirileri de reddetti. "Doğru şeyi yaptık" diyen Trump, Çin'i bir kez daha salgının yayılmasını durdurmamakla ve bu konuda başarısız olmakla suçladı.

Trump, "Bence korkunç bir hata yaptılar ve bunu kabul etmek istemediler. Biz, oraya (Vuhan'a) erişim imkan verilmesini istedik. Bizi orada istemediler" diye konuştu.

ABD Başkanı ayrıca Amerikan istihabarat servislerinin de 23 Ocak'a kadar salgınla ilgili olarak kendisini uyarmadıklarını, kaygılarını dile getirmediklerini söyledi.

CNN ve ABC televizyonları ise 3 Ocak tarihinden itibaren Trump'a verilen istihbarat brifinglerinde corona virüsten de bahsedildiğini bildirdi.

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin son verilerine göre, 1 milyon 158 bin vakanın görüldüğü ABD'de Covid-19 hastalığı sonucu ölenlerin sayısı 67 bini geçti. Ülkede kamu sağlığı uzmanları ise Trump'ın aksine corona virüs aşısı geliştirilmesinin 12-18 ay süreceğini söylüyor.

03.35 : Corona virüsün ortaya çıktığı Çin'de tamamı yurt dışı kaynaklı üç vaka belirlendi, yeni can kaybı yok.

Çin ana karasında toplam 82 bin 880 vaka kayıtlara geçti, Covid-19 4 bin 633 can aldı.

Eşini öldüren doktora ağırlaştırılmış müebbet!Diyarbakır’da, avukat eşini öldüren zanlıya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber