Geri Dön
DünyaSon dakika... Türk SİHA'ları Fransa'da manşette! Böylesi ilk kez oldu

Son dakika... Türk SİHA'ları Fransa'da manşette! Böylesi ilk kez oldu

Türk savunma sanayi ürünleri hemen her gün dünya basınının manşetlerinde yer alıyor. Fransız Le Figaro SİHA'ların askeri stratejilerde çok önemli bir yere sahip olduğunu yazdı. Gazete Türk İHA ve SİHA'ları manşetine taşıdı. Türk SİHA'larının Libya ve Karabağ'daki başarılarını örnek veren gazete Fransa'nın bu işte geç kaldığı yorumunda bulundu.

CNN TÜRK Parti temsilcisi Arzu Çakır Morin canlı yayında önemli bilgiler verdi. Morin'in açıklamaları şöyle; Fransa'da dronelar sık sık haber konusu oldu. Ama bu sefer ilk kez manşetten veriliyor. Hem de Le Figaro gazetesinde. Le Figaro gazetesinin bir özelliği var. Bunu söylemek isterim. Fransa'nın en büyük savaş, silah üreticisi firmanın Le Figaro... Dolayısıyla DASO Havacılığın sahibi olduğu bir firma. Aynı zamanda Le Figaro'nun sahibi DASO Havacılık. Burada bu haberin çıkması çok çok önemli diyebiliriz

Özetle şunları söyleyebiliriz. Libya, Dağlık Karabağ, Suriye ve İran örnekleri veriliyor. Libya'da, Suriye'de ve Irak'ta ve Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarında son olarak Dağlık Karabağ'da Türk dronelarının isimlerinin önemli bir yer tuttuğunu savaşın kaderini değiştirdiğini ortaya koyuyor.

SAVAŞ MEYDANLARINDA VAZGEÇİLMEZ ARAÇLAR OLACAK

Türk savunma sanayinin drone pazarında yükseldiğini belirtiyor gazete. Bu drone pazarındaki yerini ABD-Çin ve İsrail'le kararlı bir rekabet sonrasında elde ettiğini dile getiriyor. Bu rekabet sonrasında da örneğin; KARGU, BAYKAR, ANKA, Karayal, Alpagu gibi Türk dronelarının ismi sıralanıyor. Bunların çok pahalı roket ve savunma füze savunma sanayilerine karşı son derece uygun bir fiyatta yapılan savunma cihazları olduğu bu nedenle de artık savaş meydanlarında bir drone efsanesinden söz edilmeye başlandığı belirtiliyor. Buna da Ankara'nın dış politikasının adım attığını, bundan böyle droneların artık savaş meydanlarının vazgeçilmez araçlar olacağını belirtiyor. Fransa'nın bunu anlamadığını, geç anladığını, geciktiğini ve bir an evvel Fransa ordusunun da dronelar konusunda adım atması gerektiğini belirtiyor. Bu anlamda da Fransa Savunma Bakanı Florence Parly'nin çabalarına yer veriyor.

NATO ÜYESİ ÜLKENİN TÜRK DRONEU SATIN ALMASI

NATO üyesi bir ülkeye Polonya'ya bir Türk dronenun satılması, sözleşme imzalanmasına dikkat çekiliyor. Bugüne kadar hep Ukrayna, Tunus, Libya, Azerbaycan, Katar gibi ülkelerin adı geçiyordu drone satışında. Artık Polonya gibi NATO ülkesinin de dronea ilgi göstermesi dikkat çekiliyor. Macaristan-Letonya gibi ülkelerinde bu droneları almaya hevesli olduğunu belirtiyor Le Figaro gazetesi.

"DRONE SAVAŞLARINA HAZIRLIK"

Ouest-France gazetesinde yer alan haberde, Senato Savunma Komitesi'nin "Drone Savaşlarına Hazırlık" başlıklı bir rapor hazırladığı kaydedildi.

Habere göre, raporda, insansız hava araçlarına ilişkin Türk İHA ve SİHA'larının özelliklerine yer verildi. Türkiye'nin Karabağ, Libya ve Suriye'nin kuzeyindeki başarılarına dikkat çekildi. Ayrıca, Fransız silahlı kuvvetlerinin 2025'e kadar binlerce insansız hava aracına sahip olmayı hedeflediği belirtildi.

Gazetedeki habere göre raporda, Fransa'nın İHA filosunu zorunlu olarak genişletmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Türkiye’nin ürettiği yerli ve milli silahlı insansız hava araçlarının başarısına değinildi.Türk İHA ve SİHA'larının geçen sene sadece Dağlık Karabağ'da değil, Suriye'nin kuzeyinde ve 2019'da Libya'daki çatışmalar sırasında da kullanıldığı hatırlatıldı. Ayrıca, İsrail ve Çin gibi Türkiye'nin de İHA'ların büyük ölçekli üretimine ve ihracatına başladığına dikkat çekildi.

'Tık' uğruna bu sefer metrobüs üstünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçtiSosyal medyada beğeni için çektiği videolarla hem kendini hem de başkalarını tehlikeye sokan, Galata Köprüsü'nden hareket halindeki tur gemisinin üzerine atlayan Yunus Emre Özer şimdi de metrobüs üstünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nü geçti. Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçen Özer, hem kendi hem de metrobüstekilerin hayatını tehlikeye attığı o anları ise sosyal medyada paylaştı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner