Geri Dön

Son dakika... Ve son kaleye girildi, son saldırı başladı!

Suriye ordusu, kanlı terör örgütü IŞİD'in ülkedeki son kalesi Ebu Kemal'e girdi.Sınırın Irak tarafında ise El Kaim'in kuzeyine geçen ordu birlikleri, terör örgütü IŞİD'e son darbeyi vuruyor. Yerel kaynaklar, Irak ve Suriye ordularının sınırda birleştiğini bildiriyor.

Son dakika... Ve son kaleye girildi, son saldırı başladı!

Irak ve Suriye'den silinmek üzere olan katil sürüsü IŞİD'e bugün yeni bir saldırı dalgası başlatıldı. Reuters haber ajansı, Suriye ordusunun sınırdaki El Kaim'e girdiğini son dakika koduyla dünyaya geçti. El Kaim, teröristlerin Suriye topraklarında elinde tuttuğu son büyük ilçe.

Sınırın Irak tarafında ise El Kaim ilçesini 3 Kasım'da teröristlerden geri alan Irak ordu birlikleri, Fırat Nehri'nin kuzeyindeki çöl alanına girdi.

Irak askerleri ve Suriye ordu birliklerinin sınır üstünde buluştuğu bildiriliyor. Deyr ez Zor'u Ekim ayı sonunda IŞİD'den geri alan Suriye ordusunun sınır üstündeki El Kaim'in karşısında yer alan Ebu Kemal'e saldırı başlatması bekleniyordu.

Sınırın Irak tarafında ise, kanlı terör örgütünün elindeki son kasaba olan Rava kuşatma altında. Rava'yı geri alacak bir operasyonun başlaması da an meselesi.

BBC, IŞİD'in 'Fırat Vilayeti' olarak ilan ettiği bölgenin stratejik ve sembolik bir öneme sahip olduğunu aktarıyor.

Propaganda bölgesiydi

Fırat Nehri boyunca uzanan kasabaların bir kısmını içeren söz konusu bölge, katil sürüsü tarafından 2014'ten bu yana propaganda aracı olarak kullanılıyor.

Katil sürüsünün en çok izlenen 'Tek Millet' adlı videosunda da Fırat Vilayeti vardı. Propaganda videosunda 'Sykes-Picot sınırlarını delmek' olarak gösterilen bölge için Irak ile Suriye arasında vizesiz, vergisiz serbest dolaşımı ve malzeme geçişi teşvik ediliyordu.

Sınırdaki levhaların yırtıldığı görüntüleri kullanan IŞİD, bu propagandayla çok sayıda yabancı militanı örgüte çekti.

Halifelik bir yılda çöktü

Irak ve Suriye'deki topraklarının yüzde 90'ını kaybeden terör örgütü, geçen yıldan bu yana büyük bir çözülme yaşadı.

17 Ekim 2016'da teröristlerin elindeki en büyük kent olan Musul'u kurtarmak için başlayan operasyon, dokuz ay sonra hedefine ulaştı ve tarihi şehir 9 Temmuz'da geri alındı.

Musul'un ardından Telafer kurtarıldı, Ekim ayı içerisinde ise katil sürüsünün son kalesi Havice ilçesi teröristlerden tamamen temizlendi.

Suriye'de ise Şubat 2017'de terör örgütünün en batıdaki kalesi El Bab Türkiye'nin sınır ötesi harekatıyla geri alındı. El Bab'ın düşmesi domino etkisi yarattı, Fırat Nehri boyunca elinde tuttuğu her yeri kaybeden örgüt fiili başkent ilan ettiği Rakka'yı ise Ekim ayında yitirdi. Hemen peşinden doğudaki son büyük kalesi Deyr ez Zor da düştü.

Haziran 2014'te Musul'daki El Nuri Camii'nde hilafet eden katil sürüsünün elinde tuttuğu tüm toprakları yitirmesiyle, gerilla taktiğine geçiş yapması bekleniyor.

Beş kıta, 30'dan fazla ülke

IŞİD, Mayıs ayından bu yana İspanya, İngiltere, ABD, Fransa, Filipinler, Endonezya ve İran gibi ülkelerde saldırılar düzenledi. Bugüne kadar 30'dan fazla ülkeyi hedef alan ve sayıları 200'ü aşan saldırıların bazıları doğrudan örgüte üye teröristler tarafından yapıldı, bazılarında ise yerel militanlar kullanıldı.

Amerikan CNN International'ın Şubat ayında yaptığı derlemeye göre, beş kıtayı kana bulayan saldırılarda 2 binden fazla insan öldü. Irak ve Suriye'deki savaşta ölenlerin sayısı ise tam bilinmiyor. Örgütün katlettiği sivil veya askerlerin on binlerce olduğu tahmin ediliyor.

ABD'den Türkiye açıklaması: Çalışmaya devam edeceğizABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "Türkiye ile Suriye'deki ortak çıkarlarımızı gerçekleştirebilmek amacıyla yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet