Geri Dön

Soykırımdan suçlu bulundu

Belçika'da bir mahkeme, Ruanda soykırımı döneminde hükümette görev yapan Fabien Neretse'nin 11 kişinin ölümünden de doğrudan sorumlu tuttu.

Soykırımdan suçlu bulundu

Belçika mahkemesi, 71 yaşındaki Fabien Neretse'nin 1994'te Ruanda'da Hutuların Tutsilere karşı ayaklanmasında ve yaklaşık 1 milyon kişinin ölmesine yol açan olaylarda rol oynadığına hükmetti.

Soykırımın yanı sıra savaş suçu işlemekle suçlanan Neretse, 11 kişinin ölümünden de sorumlu tutuldu.

Mahkemede, Neretse'nin mitinglerde Hutuları azınlık olan Tutsi toplumunu katletmeye teşvik etmesi delil olarak gösterilirken, Tutsilere karşı milis grubu kurduğu da iddia edildi.

Ziraat mühendisi olan Neretse, Ruanda hükümetinin kahve ithalat ve ihracatını yapan kuruluşunun başkanlığını yürütmüştü.

Suçsuz olduğunu iddia eden Neretse, soykırım gerçekleşmeden görevinden ayrıldığını ve Hutuları Tutsilere karşı kışkırtacak bir eylemde bulunmadığını iddia ediyor.

Neretse'nin ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

Belçika devletine dava açılmıştı

Öte yandan, Belçika ile Fransa Ruanda soykırımında rol oynadığı iddia edilen ülkeler arasında yer alıyor.

Ruanda soykırımından kurtulanlar, geçen yıl Belçika devletinin soykırımda sorumluluğu olduğu iddiasıyla dava açmıştı.

Davacılar, Belçika devleti tarafından görevlendirilen yetkililerin 1994 Nisanı'nda Tutsilerin bulunduğu bir okulu korumasız bırakarak Ruanda'da bulunan Belçikalıların tahliyesine yardıma gittiğini, bu nedenle okulda bulunan yaklaşık 2 bin kişinin Hutular tarafından katledildiğini savunmuştu.

Rastgele ateş açtılarKayseri'nin Kocasinan ilçesinde seyir halindeki araçtan havaya rastgele ateş açılması sonucu bir restoranda hasar meydana geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber